Ruszyły testy bariery Ocean Cleanup która ma pomóc posprzątać oceany z plastikowych odpadów

Ruszyły testy bariery Ocean Cleanup która ma pomóc posprzątać oceany z plastikowych odpadów
@ Ocean Cleanup

Ocean Cleanup rozpoczął test oceanicznej bariery, której celem jest posprzątanie plastikowych odpadków pływających po powierzchniach oceanów. Prototyp ma 98 merów długości i wyposażony jest w pływaki pozwalające barierze utrzymywać się na powierzchni wody. Został zainstalowany na Morzu Północnym.

Bariera zanurzona jest na ok. 200 cm, co nie powinno szkodzić morskiemu życiu, a jej zadaniem jest filtrowanie wody i zatrzymywanie wszystkich odpadków. Gdy uzbiera się ich określona ilość, zostaną one zebrane, żeby bariera mogła nadal funkcjonować.

Test bariery, który zaplanowano na około rok, ma na celu sprawdzenie przydatności tego rozwiązania, a przede wszystkim przekonanie się, czy bariera wytrzyma morskie sztormy i nie pojawią się uszkodzenia. Klimat na Morzu Północnym jest niesprzyjający i konstruktorzy chcą sprawdzić, czy silne prądy nie zniweczą całej pracy.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wówczas Ocean Cleanup rozpocznie kolejny etap realizacji projektu oczyszczania ziemskich zbiorników wodnych. Będzie nim budowa 100 kilometrowej bariery, która powstanie na Pacyfiku i w ciągu kolejnych 10 lat powinna o połowę obniżyć ilość znajdujących się tam śmieci.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top