Z roku na rok na polskich drogach można spotkać coraz więcej elektryków. Nic dziwnego – używanie tego typu samochodów jest nie tylko wygodne, ale też mniej kosztowne, niż korzystanie z tradycyjnych aut. Wśród osób, które zastanawiają się nad kupnem elektryka, duże wątpliwości budzą kwestie ładowania. Jak naładować samochód elektryczny i ile to kosztuje?
Jak naładować samochód elektryczny?
Procedura ładowania elektryka jest bardzo prosta i przypomina tankowanie samochodu.
Jak naładować samochód elektryczny krok po kroku?
- podjedź do stanowiska ładowania
- otwórz klapę w samochodzie, osłaniającą gniazdo ładowania
- wybierz przewód, który będzie pasował do Twojego samochodu i wepnij go w odsłonięte gniazdo
- na panelu przy stanowisku uruchom program ładowania – urządzenie poinformuje Cię, czy konieczne jest uiszczenie opłaty
- czekaj aż bateria naładuje się do oczekiwanego poziomu
Warto wiedzieć, że na czas ładowania można pozostawić samochód przy stanowisku i iść np. na kawę. Jednak trzeba pamiętać, by zaraz po zakończeniu ładowania, nie blokować stanowiska i zwolnić miejsce innym kierowcom.
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?
To, ile potrwa ładowanie samochodu elektrycznego, będzie zależało od dwóch czynników. Pierwszy to rodzaj użytego kabla (o ile właściciel auta używa własnego kabla), a drugi – typ ładowania.
Ładowarki do elektryków umożliwiają ładowanie prądem zmiennym (AC) lub prądem stałym (DC). W przypadku użycia prądu zmiennego, baterię można naładować do pełna w ciągu ok. 4 h. Natomiast ładowanie samochodu elektrycznego przy użyciu prądu stałego, odbywa się znacznie szybciej. Baterię można naładować do poziomu 80% już w ciągu 15 minut.
Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?
Jeszcze do niedawna samochody elektryczne można było ładować za darmo – niektóre duże firmy dawały taką możliwość. Jednak wraz ze wzrostem cen prądu i rosnącą liczbą elektryków na drogach, przedsiębiorcy zaczęli rezygnować z tego typu rozwiązań. Zatem, posiadacze elektryków muszą korzystać z płatnych stacji i punktów ładowania.
Koszty ładowania samochodu elektrycznego będą się różnić, w zależności od stacji czy wyboru rodzaju ładowania. Średnia cena za 1 kWh wynosi od 0,99 zł do nawet 2,09 zł. Na dodatkowe zniżki mogą liczyć osoby, które zdecydują się wykupić abonament lub kartę lojalnościową u danego operatora.
Ładowarki do elektryków – przyszłościowa inwestycja
Z roku na rok, na polskich drogach przybywa samochodów elektrycznych, a co za tym idzie – wzrasta zapotrzebowanie na ładowarki do elektryków. Tym samym, stacje ładowania pojazdów to dobry pomysł na przyszłościową inwestycję. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chciałbyś założyć punkt ładowania pojazdów
elektrycznych, ale nie dysponujesz odpowiednią ilością gotówki, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Całe przedsięwzięcie możesz sfinansować leasingiem.
Korzystając z oferty PKO Leasing: https://www.pkoleasing.pl/leasing/finansowanie-punktow-i-stacji-ladowania-pojazdow-elektrycznych, sfinansujesz zarówno punkty ładowania o mocy do 22 KW, jak i duże stacje ładowania, ale też obiekty budowlane z przynajmniej jednym punktem ładowania o dużej mocy.
źródło: materiał prasowy sponsorowany
Transport ekologiczny – dodatkowe informacje:
bioetanol, biopaliwo, buspass, carbon offset, carpooling, carsharing, dekarbonizacja transportu, elektromobilność, mikromobilność, etykieta energetyczna dla opon samochodowych, ekojazda – ecodriving (podstawowe zasady jazdy ekonomicznej), ekonomiczna eksploatacja samochodu, hyperloop, inicjatywa ReFuelEU Aviation, inteligentne miasto, inteligentny parkingi, kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa, kolei lewitująca (Maglev), MagRail, paliwa alternatywne, paliwa syntetyczne, paliwo HVO, parking P&R, Regulation for the Deployment of Alternative Fuels Infrastructure (AFIR), samochody autonomiczne, samochody elektryczne (BEV), samochody zero i niskoemisyjne, samochody z silnikiem diesla, smart mobility, smog, strefa Tempo 30, Strategia Wodorowa, strefa czystego transportu, strefa ograniczonego ruchu, strefa zakazu ruchu, ścieżka rowerowa, ślad węglowy (carbon footprint), transport lotniczy (powietrzny), transport publiczny, transport zbiorowy, turystyka ekologiczna, urządzenie transportu osobistego (UTO), wykluczenie komunikacyjne, zanieczyszczenie hałasem, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie środowiska, zielona kerozyna, zielony amoniak, zielony metanol, zielony wodór, zmiany klimatu, zrównoważone paliwa lotnicze (SAF)
Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne
Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.
Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)
Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie