Korzyści budowy domu energooszczędnego

Korzyści budowy domu energooszczędnego

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. nakłada na nas od roku 2020 obowiązek budowania wyłącznie domów o niemal zerowym zużyciu energii.

Korzyści z budowy domu energooszczędnego

Ekologia i ekonomia przeplatają się tworząc innowacyjne rozwiązania

Tania eksploatacja

Koszt budowy domu energooszczędnego jest o ok. 30% wyższy niż tradycyjnego. Dom zużywa dużo mniej energii niż dom tradycyjny, dlatego już w pierwszym roku użytkowania zauważymy różnicę w stanie portfela. Po 10-15 latach odnotujemy wymierne oszczędności finansowe.

Zwiększona trwałość

Żeby spełnić odpowiednie standardy domu energooszczędnego, należy budować z możliwie najlepszych, nowoczesnych materiałów. Ponieważ przy budowie ogromną ilość pracy pochłaniają przygotowania i planowanie, nie ma tu miejsca na wady konstrukcyjne i nic nie jest zamontowane przypadkowo. W przyszłości czeka nas mniej remontów i napraw.

Charakterystyczny wygląd

Charakterystycznymi cechami domu energooszczędnego są minimalistyczna forma, neutralna kolorystyka, solidne ściany i małe okna od strony północnej, zrekompensowane dużymi przeszkleniami od południa. 

Coraz więcej projektów i realizacji domów energooszczędnych nie wyklucza jednak ładnej architektury, a takie domy można wybudować w każdej technologii. Wystarczy wiedza, dobry projekt, staranne wykonanie, oraz mądry dobór materiałów i produktów, z których dom zostanie zbudowany.

Wyższa wartość domu

Posiadając dom energooszczędny, oraz świadectwo charakterystyki energetycznej dokumentujące jego energooszczędność, możemy przy sprzedaży ustalić odpowiednio wysoką cenę za taki dom.

Świeże powietrze w domu całą dobę

Bardzo ważną cechą domu energooszczędnego jest kontrolowany system wentylacji, który w sposób ciągły wymienia zastałe powietrze w domu. System ten wyciąga zbyt wilgotne powietrze z łazienek oraz zapachy i zanieczyszczenia z kuchni oraz pokoi i zastępuje świeżym powietrzem z zewnątrz. Dzięki temu możemy utrzymać w domu powietrze o 30-60% wilgotności oraz zmniejszyć w nim ilość kurzu i alergenów.

Wygoda w użytkowaniu

W domach pasywnych mamy możliwość utrzymania stałej, odpowiadającej nam temperatury przez cały rok. Dzięki zastosowaniu grubych ścian i szczelnych izolacji, domy te są też doskonale wyciszone.

Budowa przyjazna środowisku

Korzyści budowy domu energooszczędnego
Depositphotos / @ dtjs

Dom energooszczędny

Cechy domu energooszczędnego

Cechy domu energooszczędnego
Dom energooszczędny zwany również niskoenergetyczny to obiekt, który cechuje niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Średnie roczne zużycie energii dla domu standardowego to 120 kWh/m2/rok, domu energooszczędnego 40 kWh/m2/rok, a domu pasywnego 15 kwh/m2/rok.

Korzyści budowy domu energooszczędnego

Korzyści budowy domy energooszczędnego
Ekologia i ekonomia przeplatają się tworząc innowacyjne rozwiązania. Korzyści z budowy domu energooszczędnego to nie tylko tania eksploatacja, zwiększona trwałość czy wyższa wartość domu, ale przede wszystkim budowla przyjazna środowisku.

Koszty budowy domu energooszczędnego

Koszty budowy domu energooszczędnego
Budowa domu energooszczędnego to wyższe koszty inwestycyjne związane np. z zastosowania materiałów gwarantujących wysoką szczelność budynku, wysoką jakością okien i drzwi, zastosowaniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii np.: ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, turbin wiatrowych

Budowa domu energooszczędnego

Budowa domu energooszczędnego
Energooszczędny dom wciąż kojarzy się z przedsięwzięciem skomplikowanym w budowie, w którym konieczne jest zastosowanie kosztownych rozwiązań technologicznych, oraz z budynkiem o niezbyt atrakcyjnej architekturze. Jednak coraz więcej projektów domów energooszczędnych nie wyklucza ładnej architektury, a takie domy można wybudować w każdej technologii.

Termomodernizacja budynku

Termomodernizacja budynku
Istotną przyczyną wysokich kosztów ogrzewania jest niedostateczna lub niewłaściwa izolacja termiczna budynków i związane z tym straty ciepła. Dużo ciepła ucieka przez nieszczelne okna, źle izolowane ściany, dachy oraz stropy nieocieplonych piwnic i podłogi posadowione na gruncie. Należy więc zadbać o odpowiednią izolacyjność budynków. Równie istotna jest drożna i prawidłowo działająca wentylacja, przez którą traci się od 30 – 60 % energii zużywanej zimą na ogrzewanie.

Scroll to Top