Złote rybki poważnym zagrożeniem dla lokalnych ekostystemów Australii

Masowe wypuszczanie złotych rybek do akwenów w Australii spowodowało rozprzestrzenienie się tego gatunku. Zwierzęta doskonale czują się w tamtejszych rzekach, stanowiąc zagrożenia dla lokalnych ekosystemów. Doprowadziło to do sytuacji, w której złote rybki akwariowe na wolności wyrastają na prawie dwukilogramowe giganty.

Ogromne złote rybki zaburzają ekosystemy. Są w stanie przebyć setki kilometrów drogami wodnymi stanu Zachodnia Australia. Złota rybka to tak naprawdę podgatunek karasia chińskiego, nazywanego złocistym, który naturalnie występuje we wschodniej Azji. Na wolności to jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie

Naukowcy z instytutu badawczego Centre of Fish and Fisheries, badali populację tych ryb w rzece Vasse River. Wykorzystali w tym celu odbiorniki akustyczne, które rozmieścili w strategicznych miejscach rzeki. Według badań złote rybki wykazują znaczące sezonowe zmiany w siedliskach w trakcie sezonu lęgowego. Pokonują ponad 230 km w ciągu roku. W dogodnym do rozwoju środowisku jak Vasse River dorastają do prawie 2 kg i osiągają 30 cm długości.

Ten inwazyjny gatunek zaburza lokalne ekosystemy, konkurując z naturalnie występującymi tam zwierzętami. Karasie złociste przyczyniają się także do zmiany jakości wód w zbiornikach. Wszystko przez sposób ich żerowania. W celu poszukiwania pokarmu poruszają i wzburzają podłoże akwenów, przez co składniki odżywcze zostają zawieszone w wodzie, co może prowadzić do zakwitu glonów. Złote rybki żywią się m.in. jajami innych gatunków, co także znacznie wpływa na równowagę w środowisku. Ponadto karasie chińskie mogą wnieść do rodzimych populacji australijskich wód nieznane choroby.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top