Zespół portalu Nauka o klimacie od kilku lat popularyzuje wiedzę o zmianach klimatu i globalnym ociepleniu

Zespół portalu Nauka o klimacie od kilku lat popularyzuje wiedzę o zmianach klimatu i globalnym ociepleniu
@ Nauka o klimacie

Baza ponad 100 mitów na temat klimatu, plebiscyt na klimatyczną bzdurę roku, merytoryczna walka z pseudonauką – zespół portalu Nauka o klimacie od kilku lat cierpliwie popularyzuje wiedzę o zmianach klimatu. Twórcami portalu Nauka o klimacie są prof. Szymon Malinowski, dr Aleksandra Kardaś, Marcin Popkiewicz, oraz Anna Sierpińska.

Portal Nauka o Klimacie powstał, bo byliśmy zdegustowani poziomem debaty publicznej, poziomem wiedzy na temat zmian klimatycznych, również w pewnej części środowiska naukowego. O decydentach i mediach nie wspominając.

mówi fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Uważamy, ze zmiana klimatu jest bardzo poważnym wyzwaniem cywilizacyjnym. Sytuacja wymaga zaangażowania. A w Polsce nie było wcześniej wiarygodnego źródła informacji na ten temat.

dodaje Marcin Popkiewicz

Członkowie zespołu dużo uwagi poświęcają temu, żeby przekazywać rzetelną wiedzę. Zanim artykuł ukaże się na stronie internetowej portalu, przechodzi proces weryfikacji. Tekst jest poprawiany i recenzowany przez redakcję. Jeśli temat wykracza poza kompetencje naukowe autorów, kierowany jest do rady naukowej. W radzie naukowej portalu zasiadają polscy profesorowie zajmujący się m.in. klimatologią, meteorologią, hydrologią, oceanografią. Zanim tekst ukaże się na stronie, czasami wraca do autora nawet 5-6 razy.

Na portalu można znaleźć cenną bazę ponad 100 wyjaśnień związanych z mitami dotyczącymi klimatu. Autorzy wyjaśniają np. dlaczego nie jest prawdą, że ludzie są zbyt mało znaczący, żeby wpłynąć na klimat. Cierpliwie tłumaczą i wyjaśniają, że informacje o gwałtownym wzroście temperatur na Ziemi wcale nie wynikają z błędów w obliczeniach. Twórcy portalu opracowali też polskie tłumaczenie ok. 20 filmików, które wyjaśniały, dlaczego ludzie negują fakty.

Nauka o klimacie już trzykrotnie zorganizowała plebiscyt „Klimatyczna bzdura roku”, w ramach którego internauci wybierali najbardziej absurdalne stwierdzenie na temat klimatu, jakie pojawiło się w mediach w danym roku. W roku 2016 roku niechlubnym zwycięzcą okazał się Janusz Korwin-Mikke. Wśród „wyróżnionych” nie brakuje i dziennikarzy, ministrów i profesorów. Biorący udział w plebiscycie mogą nie tylko zapoznać się z nieprawdziwymi stwierdzeniami, ale dowiadują się, dlaczego taki argument nie ma pokrycia w faktach naukowych.

Profil Nauki o klimacie w portalu Facebook zgromadził już prawie 13 tys. fanów, artykuły zamieszczane na stronie zyskują od kilku do kilkudziesięciu tysięcy wyświetleń. Podczas festiwali i pikników naukowych w quizach Nauki o klimacie uczestniczą setki osób. Członkowie zespołu są też regularnie zapraszani do udziału w programach radiowych i telewizyjnych, spotkaniach i wykładach.

źródło: naukawpolsce.pap.pl, naukaoklimacie.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top