
Jest mniej kolizji ptaków ze szklaną powierzchnią budynku kampusu Uniwersytetu w Białymstoku po zastosowaniu specjalnej folii ze wzorem UV widocznym dla ptaków – wynika ze wstępnego monitoringu przeprowadzonego przez badaczy i studentów uczelni. Łącznie wyklejono folią ok. 300 metrów kwadratowych powierzchni.
Uniwersytet w Białymstoku od jakiegoś czasu prowadzi działania, które mają na celu ograniczenie kolizji ptaków z powierzchniami szklanymi. Kampus uczelni, a także inne budynki znajdują się w pobliżu parku i lasu, a zgodnie z projektem kampusu wiele ścian budynków jest przeszklonych. Jednak okazało się, że taka elewacja jest zagrożeniem dla ptaków, które traktują lustrzane odbicie zieleni jako ciągłość środowiska.
Naukowcy oraz studenci działający w Kole Naukowym Biologów od kilku lat prowadzą monitoring śmiertelności ptaków w kolizjach ze szklanymi powierzchniami budynków kampusu. Z ich danych wynika, że do największej liczby kolizji dochodzi latem, gdy znajdowano nawet kilka martwych ptaków tygodniowo.
Dzięki współpracy uczelni z Fundacją Szklane Pułapki, austriacką organizacją BirdShades oraz deweloperem mieszkaniowym, pod koniec lipca ubiegłego roku udało się wykleić ok. 300 metrów kwadratowych szklanych powierzchni w kampusie. Zastosowano tam innowacyjną folię, która zawiera specjalny wzór w ultrafiolecie, widoczny dla ptaków. Jak podkreślano wówczas, białostocka uczelnia testuje tę folię jako pierwsza na dużych powierzchniach.
Jak mówił dr Krzysztof Deoniziak z Wydziału Biologii UwB, monitoring poinwestycyjny prowadzony był od sierpnia do grudnia ubiegłego roku.
Z danych, które zebraliśmy do tej pory na wytypowanych powierzchniach w 2021-2022 roku średnio co czwarty ptak umierał podczas kolizji z szybą. Natomiast dane cząstkowe z 2023 roku po wyklejeniu folią pokazały, że tylko 10% ptaków z tego okresu monitoringu uderzało w szybę. W ciągu kilku miesięcy znaleziono tylko kilka martwych ptaków.
Sam fakt, że udało się nam tak obniżyć tę śmiertelność, napawa nas optymizmem i wiemy, że dzięki naszym staraniom uratowaliśmy trochę żyć. Monitoring będzie prowadzony przez cały 2024 rok, aby uzyskać pełny obraz sytuacji.
mówi naukowiec
Wśród gatunków ptaków, które mimo zabezpieczenia uderzyły w szybę był: grubodziób, śpiewak i bogatka. To trzy najbardziej kolizyjne gatunki.
Możliwe, że po prostu jest zwiększona migracja tych ptaków. Gatunki mają może jakiś większy problem z racji tego, że są większe, ociężałe jak grubodzioby i ciężko im się zatrzymać przed szybą. Większość z tych ptaków to młode, które niedawno wyleciały z gniazda, mniej doświadczone i to też może być przyczyną uderzania.
dodaje Deoniziak
Wiceprezes firmy Unidevelopment SA Ewa Przeździecka, partner uczelni w projekcie, podkreśla, że deweloperzy i branża budowlana muszą szukać rozwiązań, by ograniczać kolizje ptaków z budynkami, które budują. Dlatego współpraca z uczelnią przy tym projekcie była bardzo istotna. Wskazała też, że jej firma stosuje już rozwiązanie m.in. wyklejania szklanych balustrad folią z kropkami.
Na uczelni także w ubiegłym roku wyklejono część powierzchni folią z kropkami. Dzięki pozyskaniu środków przez koło biologów, w budynku wyklejono ponad 20 okien o łącznej powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych. W tym roku w planach jest wyklejenie kolejnej powierzchni folią ze wzorem UV, a także z kropkami.
źródło: naukawpolsce.pap.pl, Sylwia Wieczeryńska
🤝Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.
📩 Zapisz się na newsletter i otrzymuj ekowiadomości prosto na swoją skrzynkę!
Subskrypcja daje Ci także dostęp do specjalnego działu na portalu 🌐, gdzie znajdziesz darmowe materiały do pobrania: 📘 poradniki, 📋 przewodniki, 📂 praktyczne zestawienia, ✏️ wzory, 📄 karty pracy, ✅ checklisty i ściągi. Wszystko, czego potrzebujesz, aby skutecznie wprowadzać ekologiczne zmiany w swoim życiu 🌱.
☕ Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc…..
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres:
✉️ informacje@wlaczoszczedzanie.pl
🔍Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie