Zanieczyszczone powietrze wpływa nie tylko na zdrowie dorosłych, ale też kobiety w ciąży, dzieci i całe późniejsze życie.
Wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie dorosłego człowieka jest wieloraki. Sprzyja chorobom alergicznym, nadciśnieniu tętniczemu i powikłaniom sercowo-naczyniowym. Wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego, w tym zaostrzenia chorób alergicznych (zwłaszcza astmy).
Dzieci natomiast są szczególnie zagrożone smogiem ze względu na krótsze i węższe drogi oddechowe, niedojrzały układ detoksykacji, częste oddychanie przez usta, znaczną aktywność fizyczną i spędzanie czasu na zewnątrz. W przeliczeniu na kilogram masy ciała dziecko ma większą niż u dorosłego wentylację minutową oraz długi prognozowany czas życia.
Wdychane przez całą ciążę zanieczyszczone powietrze ma również bezpośrednie przełożenie na rozwój płodu i stan zdrowia noworodka. U ich dzieci urodzonych zaobserwowano zmniejszoną wagę urodzeniową, mniejszy obwód głowy, niższą inteligencję w wieku 5 lat, problemy z zachowaniem w wieku 6-7 lat, objawy ADHD, lęku i depresji w wieku 9 lat, widoczne w MRI zmiany w mózgu oraz większe ryzyko astmy. Skutki te mają wymierny wpływ na wyniki w nauce, zarobki w późniejszym okresie życia i dalsze zdrowie.
źródło: www.kurier.pap.pl