W Świętokrzyskim Parku Narodowym powstała instalacja fotowoltaiczna która pokryje prawie całe zapotrzebowanie parku na energię

W Świętokrzyskim Parku Narodowym powstała instalacja fotowoltaiczna która pokryje prawie całe zapotrzebowanie parku na energię
Pixabay / @ jplenio

Nowa instalacja fotowoltaiczna zasili budynki ośrodka edukacyjnego i dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Pokryje w zasadzie całe zapotrzebowanie parku na energię, dzięki czemu obiekt stanie się zero-, a nawet plusenergetyczny i możliwe będzie ograniczenie emisji CO2 o ponad 18 t rocznie. Inwestycja powstała dzięki wsparciu Fundacji PGE w ramach programu Lasy Pełne Energii.

Dzięki wsparciu PGE Świętokrzyski Park Narodowy zyskał instalację fotowoltaiczną o mocy ponad 27 kW, która pozwoli zmniejszyć emisję CO2 w parku o 18 t w skali roku – to tyle dwutlenku węgla, ile jest w stanie pochłonąć ponad 800 drzew w ciągu roku.

mówi Anna Kęzik, wiceprezes zarządu Fundacji PGE. Fundacja PGE przekazała darowiznę na instalację fotowoltaiczną i jej rozruch

Montaż instalacji fotowoltaicznej to jeden z etapów modernizacji budynku Ośrodka Edukacyjnego i Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Bodzentynie. Dzięki wsparciu Fundacji PGE, przekazanemu w ramach programu Lasy Pełne Energii, powstanie tu instalacja PV o mocy 27,3 kWp, która przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie parku.

Jest też bardziej wymierna płaszczyzna tej inwestycji, czyli oszczędności finansowe, dzięki którym park będzie mógł więcej środków przeznaczyć na realną ochronę przyrody na swoim terenie.

tłumaczy Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Instalacja będzie w stanie wyprodukować w ciągu roku 23,55 MWh energii elektryczne, podczas gdy zapotrzebowanie parku na energię elektryczną waha się między 20 a 24 MWh. Całość inwestycji przyczyni się więc do uzyskania w przyszłości miana obiektu zeroenergetycznego lub nawet plusenergetycznego. Jak wskazuje dyrektor ŚPN, w planach są już kolejne inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii.

Mamy już plany zmierzające w kierunku elektromobilności. Instalacja fotowoltaiczna ufundowana przez PGE została wykonana w systemie dostosowanym do montażu stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

zauważa Jan Reklewski

Utworzony w 1950 roku Świętokrzyski Park Narodowy zajmuje obecnie ponad 7,6 tys. ha powierzchni, a na jego terenie znajdują się m.in. najwyższe wzniesienia w Górach Świętokrzyskich – Łysica i Łysa Góra. Lasy stanowią aż 95 proc. parku, a ich ekosystem zamieszkuje 150 gatunków ptaków, 45 gatunków ssaków i 14 gatunków płazów oraz prawie 900 gatunków roślin.

Dotacja dla ŚPN to kolejna inicjatywa Grupy PGE, która od ponad 20 lat prowadzi program Lasy Pełne Energii. Jego celem jest poprawa jakości powietrza i stanu wód gruntowych oraz odbudowa drzewostanu w polskich lasach. W ramach programu pracownicy spółki wraz z rodzinami posadzili blisko 600 tys. drzew. W listopadzie ub.r. Grupa PGE nawiązała z kolei współpracę z najstarszą w Polsce organizacją proekologiczną, czyli działającą od prawie 100 lat Ligą Ochrony Przyrody. Współpraca zakłada realizację szeregu działań z zakresu ochrony środowiska oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej.

Dla PGE Polskiej Grupy Energetycznej bardzo ważnym elementem jest produkcja czystej, zielonej energii. Projekt w Świętokrzyskim Parku Narodowym to już kolejna nasza inicjatywa związana z fotowoltaiką, bo współpracujemy też m.in. z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, gdzie również realizujemy projekt budowy instalacji fotowoltaicznych. Z kolei we współpracy z Roztoczańskim Parkiem Narodowym prowadzimy projekty edukacyjne i prośrodowiskowe polegające na ochronie wód gruntowych. Wiele naszych projektów ma też związek z edukacją dzieci, aby w przyszłości były bardziej świadome w kwestiach jakości powietrza i ochrony środowiska.

podkreśla wiceprezes Fundacji PGE

źródło: newseria.pl

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Odnawialne źródła energii – dodatkowe informacje:
bateria ze stałym elektrolitem, biogaz, biogazownia, biomasa, biometan, biopaliwo, biowodór, blackout, Cable pooling, dynamiczne ceny energii, efektywność energetyczna budynków, energetyka prosumencka, energetyka jądrowa, energetyka rozproszona, energia cieplna oceanu, energia geotermalna, energia prądów morskich pływów i falowania, energia słoneczna, energia wiatru, energia wodna, fleksument, fuzja termojądrowa, klastry energii, kogeneracja, konsument, kryzys energetyczny, linia bezpośrednia, LNG, LPG, magazyny energii, offshore, perowskit, prosument, prosument lokatorski, prosument zbiorowy, REPowerEU, Small Modular Reactor (SMR), spółdzielnie energetyczne (wspólnoty energetyczne), system net-billingu, transformacja energetyczna, wirtualny magazyn, wodór, ubóstwo energetyczne, zielona energia, zrównoważona energetyka

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top