Czy turbiny wiatrowe da się zainstalować pod wodą?

Czy turbiny wiatrowe da się zainstalować pod wodą?
@ materiały prasowe

Ruch fal w czasie przypływów i odpływów może być alternatywnym źródłem energii elektrycznej. Prąd może być generowany w elektrowniach pływowych usytuowanych na dnie morza.

Podwodne turbiny działają na podobnej zasadzie jak turbiny wiatrowe – szerokie łopaty poruszają się pod wpływem ruchu pływów i po przekształceniu energii mechanicznej w elektryczną wytwarzany jest prąd.

Projekt dużej instalacji wykorzystującej pływy powstał u wybrzeży Szkocji, jest to elektrownia o mocy 1 MW. W pobliżu wyspy Eday na Orkadach umieszczono na dnie morskim turbinę o wysokości 30 m. Pozyskiwana dzięki niej energia jest już wykorzystywana do zasilania w prąd gospodarstw domowych na wyspie.

Konstrukcja oparta jest na technologiach lądowych turbin wiatrowych i hydroelektrowniach. Od lat pływy morskie wykorzystuje się do produkcji energii w ujściach rzek i w zatokach, które odgradza się od morza tamami.

Umieszczone w tamie turbiny pracują rewersyjnie, ale ich stosowanie wymaga uzyskania przynajmniej 5 m różnicy słupa wody, przez co mogą być one stosowane tylko w sprzyjających warunkach.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top