Czy robaki pomogą w usuwaniu styropianu?

Styropian to popularny materiał, niestety jak każdy plastik, nie jest biodegradowalny. Naukowcy z Uniwersytetu Stanford opracowali rozwiązanie, które pomoże się go pozbyć.

Zespół naukowców odkrył, że pewien rodzaj robaków może pomóc w usuwaniu różnego rodzaju odpadów plastikowych, w tym także styropianu, gdyż organizmy potrafią się nim żywić. Wei-Min Wu, kierownik zespołu odpowiedzialnego za badania twierdzi, że robaki mogą z łatwością przetrwać na diecie złożonej ze styropianu oraz innych rodzajów polistyrenu, ponieważ w ich ciałach znajdują się mikroorganizmy, które podczas procesu trawienia rozkładają wspomniany plastik.

Wei-Min Wu wierzy, że prowadzone badania mogą w przyszłości rozwiązać problem plastikowych odpadów zalegających na wysypiskach śmieci. A w samych tylko Stanach Zjednoczonych rocznie produkuje się 2,5 mld styropianowych kubków, co daje 33 mln ton plastikowych odpadów każdego roku.

Setka takich robaków jest w stanie dziennie spożyć od 34 do 39 mg styropianu. Wypuszczenie kilku miliardów sztuk na wysypiska pozwoliłoby dość szybko pozbyć się odpadów. Mniej więcej połowa skonsumowanego materiału przetwarzana jest na dwutlenek węgla, natomiast odchody mogą być wykorzystane do nawożenia ziemi.

źródło: Stanford University

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top