Szkocki rząd planuje zbudowanie elektrowni wiatrowej zasilanej przez latawce

Szkocki rząd planuje zbudowanie elektrowni wiatrowej zasilanej przez latawce
@ Kite Power Solutions

Szkocki rząd planuje zbudowanie elektrowni wiatrowej zasilanej przez latawce. Kompleks powstanie w południowej części kraju, a jego budową zajmie się brytyjska firma Kite Power Solutions. Do 2025 roku powstanie systemy, który ma dostarczać kilkaset MW energii. Latawce mają być umieszczone na wysokości 450 metrów i zostaną przyczepione do turbin, produkując w ten sposób prąd.

Z obliczeń wynika, że pojedynczy latawiec o długości 40 metrów, może wyprodukować 2-3 MW energii. Jeśli będzie odpowiednio mocno wiało, to pole tysiąca takich latawców jest w stanie dostarczyć tyle energii co elektrownia atomowa.

Taka elektrownia nie będzie pracować w sposób ciągły. Szacuje się jednak, że przerwy w produkcji energii nie będą dłuższe, jak 10 dni rocznie. Wówczas latawce będą utrzymywane w powietrzu przez niewielkich rozmiarów wiatraki.

Nie będzie to pierwszy tego typu projekt realizowany przez Kite Power Solutions. Niewielką elektrownię firma zbudowała już w angielskim Essex, a nieco większy projekt powstał we Włoszech.

źródło: kitepowersolutions.com

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top