Sprawdź jaki ślad węglowy powstanie podczas transportu Twojej przesyłki

Sprawdź jaki ślad węglowy powstanie podczas transportu Twojej przesyłki
@ materiały prasowe

2020 to był zdecydowanie rok zakupów online. Jak wpływa on na środowisko? Serwis Clicktrans prezentuje wirtualny kalkulator, w którym każdy sprawdzi, ile CO 2 emituje dowolna przesyłka: paczka, mebel czy nawet transport auta z zagranicy.

Clicktrans łączy osoby i firmy szukające transportu z przewoźnikami. Polski serwis działa już ponad 10 lat, pomagając znaleźć transport dla większych rzeczy na terenie całej Europy. Na podstawie danych z ponad miliona wystawionych w serwisie zleceń transportowych Clicktrans stworzył kalkulator, który bada średnią emisję CO2 transportu przesyłek.

Wystarczy wejść na stronę: https://clicktrans.pl/ekologiczny-transport, aby zobaczyć, ile CO2 wyemituje dowolna przesyłka, a także sprawdzić, co zrobić by jej koszt dla środowiska był niższy! Przykładowo: transport mebla z Gdańska do Krakowa powoduje średnio emisję 13 kg CO2 . Potrzeba 24 sosny, aby zrównoważyć tę emisję w miesiąc!

Na stronie kalkulatora można przetestować inne warianty i sprawdzić m.in., ile CO 2 wyemituje przeprowadzka do dowolnego kraju Europy czy transport paczki na terenie kraju, jak i za granicę. Kalkulator prezentuje szacunkowe wyliczenia na podstawie rodzajów przesyłek przewożonych z Clicktrans, dystansu i samochodów deklarowanych przez przewoźników.

Trudno ograniczyć liczbę przesyłek, szczególnie w dobie pandemii. Dlatego nasz kalkulator pokazuje ekologiczny koszt przesyłki, ale także wskazuje sposób na bardziej zrównoważony transport. Gdy szukamy przewoźnika, możemy wybrać firmę, która i tak już jedzie w tym samym kierunku, więc może zabrać naszą rzecz po drodze jako doładunek. To ogranicza puste przebiegi, czyli przejazdy pustym samochodem dostawczym.

tłumaczy Michał Brzeziński, CEO Clicktrans

Według GUS-u w 2019 roku co trzeci przejazd w Polsce, a co piąty w Europie odbywał się bez ładunku, niepotrzebnie emitując CO2. Problem pustych przebiegów jest szczególnie istotny w przypadku transportu większych przesyłek. Użytkownicy Clicktrans, którzy skorzystali z opcji doładunku zaoszczędzili już emisji ponad 29 milionów kg CO 2 . Około 54 miliony dorosłych sosen neutralizuje podobną ilość dwutlenku węgla w ciągu miesiąca.

Kalkulator śladu węglowego transportu (przesyłek) jest dostępny na stronie: https://clicktrans.pl/ekologiczny-transport.

Clicktrans.pl to największy w Polsce serwis aukcji transportowych. Portal działa od 2010 roku i rozwija się w całej Europie. Idea Clicktrans polega na połączeniu osób szukających transportu dużych przedmiotów z przewoźnikami jadącymi w tym samym kierunku.

źródło: materiały prasowe

Przydatne informacje

Transport ekologiczny

Podstawowe informacje na temat transportu
Transport to w prostych słowach przemieszczanie ludzi, ładunków w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków transportu. Transport należy do sektorów gospodarki o najbardziej szkodliwym wpływie na środowisko naturalne i zdrowie.

Ekojazda (ecodriving) czyli podstawowe zasady jazdy ekonomicznej
Ekojazda to ekonomiczna i ekologiczna technika jazdy samochodem, odpowiednia taktyka poruszania się na drodze, korzystna dla portfela i środowiska naturalnego. Kierowca ma możliwość znacznie obniżyć zużycie paliwa, zmniejszyć zużycie podzespołów samochodu, dba o środowisko poprzez ograniczenie emisji CO2 i hałasu.

Ekojazda ecodriving
Ekonomiczna eksploatacja samochodu

Ekonomiczna eksploatacja samochodu
Odpowiednia technika jazdy to podstawowa zasada jazdy ekonomicznej czyli ecodrivingu. Jednak świadomy kierowca dba także o prawidłową eksploatację samochodu, co przekłada się na korzyści dla bezpieczeństwa, kieszeni, oraz środowiska.

Kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa

Kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa
Jak zmniejszyć zużycie paliwa czyli kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa m.in. zasada zwolnij i jedź, dostosowanie prędkość poruszania się samochodem do tzw. zielonej fali, optymalne, ekonomiczne tempo jazdy samochodem.

Samochody zero i niskoemisyjne

Samochody zero i niskoemisyjne
Przed zakupem samochodu każdy kierowca powinien zastanowić się nad rodzajem napędu. Powinien być on dopasowany do warunków w jakich najczęściej użytkujemy auto. Ma to realny wpływ na nasze wydatki i w dalszej perspektywie pomaga chronić środowisko naturalne.

Carsharing
Carsharing to zorganizowane, współdzielone użytkowanie samochodów osobowych. Użytkownicy systemu carsharing mają dostęp do samochodu, bez konieczności jego posiadania, opłat za naprawę, ubezpieczenie, czy sprzątanie samochodu. Carsharing stanowi uzupełnienie dostępnej komunikacji zbiorowej.

Carsharing


Carpooling to system wspólnych, zorganizowanych przejazdów jednym samochodem. Polega na zwiększaniu liczby pasażerów w czasie przejazdu samochodem, poprzez kojarzenie osób dojeżdżających do danego miejsca na tych samych trasach.

Etykieta energetyczna dla opon samochodowych

Etykieta energetyczna dla opon samochodowych
Wzór i zasady etykietowania opon określone unijnym rozporządzeniem. Zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony, określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo, oraz poziom generowanego hałasu.

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top