Samochody z instalacją LPG na gaz typy propan-butan

W Polsce, oraz w Europie nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem stacji tankowania gazu propan – butan. Do montażu instalacji LPG zachęcają przede wszystkim niskie ceny paliwa, nawet jeżeli auto zużywa więcej gazu niż benzyny. Jednak nie we wszystkich samochodach taka instalacja się sprawdza.

W przypadku wtrysku bezpośredniego trzeba stosować drogie instalacje przygotowywane do konkretnego modelu samochodu. Są też nowoczesne instalacje korzystające z wtrysku gazu w fazie ciekłej, które świetnie nadają się do większości modeli, ale i tak silnik zużywa sporo benzyny.

Dla kogo napęd z instalacją LPG

  • dla osoby jeżdżącej dużo po mieście
  • dla osoby jeżdżącej dużo w trasie i na długich dystansach
  • często stojącej w korkach

Podstawowe zalety samochodów z instalacją LPG

  • spore oszczędności na stacjach benzynowych
  • można liczyć na obniżenie kosztów tankowania o 40-50% – nawet gdy weźmie się pod uwagę wyższe spalanie samochodu, rozruch na benzynie, oraz stosowany w niektórych układach dotrysk benzyny (silnik pracując na LPG jednocześnie spala pewną ilość benzyny)
  • ceny gazu LPG są najniższe od długiego okresu czasu i nie zanosi się na to, żeby taka sytuacja uległa szybkiej zmianie – aktualna cena LPG w Polsce

Podstawowe wady samochodów z instalacją LPG

  • instalacje LPG są coraz droższe i bardziej skomplikowane -nowoczesne samochody wymagają zastosowania drogich rozwiązań takich jak wtrysk gazu w fazie ciekłej, lubryfikatory lub zestawy gazowe produkowane pod kątem określonych modeli aut i silników
  • zakres inwestycji zależy od konstrukcji układu zasilania silnika i jego odporności – dobra instalacja LPG kosztuje od 3 do 10 tys. zł
  • współczesne konstrukcje mają coraz mniej rezerw wytrzymałościowych – które pozwalają na bezpieczne korzystanie z zasilania gazowego
  • fabrycznie LPG montuje się w silnikach o przeciętnej dynamice – nie jest to napęd dla osób oczekujących wysokich osiągów samochodu
  • jazda na gazie nie służy silnikom, co przekłada się na częstszy serwis samochodu – trzeba się liczyć z częstszą wymianą świec zapłonowych, oraz częstszą regulacją zaworów (przybywa silników bez hydraulicznej regulacji luzu zaworowego)
  • dodatkowe koszty – do ochrony zaworów stosuje się dobry lubryfikator (od ok. 1000zł), dodatkowy koszt to płyn (ok. 100 zł/10-15 tys.km)
  • coroczne i droższe badanie techniczne
  • na trasie gaz trzeba częściej uzupełniać

Przydatne informacje

Transport ekologiczny

Podstawowe informacje na temat transportu
Transport to w prostych słowach przemieszczanie ludzi, ładunków w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków transportu. Transport należy do sektorów gospodarki o najbardziej szkodliwym wpływie na środowisko naturalne i zdrowie.

Ekojazda (ecodriving) czyli podstawowe zasady jazdy ekonomicznej
Ekojazda to ekonomiczna i ekologiczna technika jazdy samochodem, odpowiednia taktyka poruszania się na drodze, korzystna dla portfela i środowiska naturalnego. Kierowca ma możliwość znacznie obniżyć zużycie paliwa, zmniejszyć zużycie podzespołów samochodu, dba o środowisko poprzez ograniczenie emisji CO2 i hałasu.

Ekojazda ecodriving
Ekonomiczna eksploatacja samochodu

Ekonomiczna eksploatacja samochodu
Odpowiednia technika jazdy to podstawowa zasada jazdy ekonomicznej czyli ecodrivingu. Jednak świadomy kierowca dba także o prawidłową eksploatację samochodu, co przekłada się na korzyści dla bezpieczeństwa, kieszeni, oraz środowiska.

Kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa

Kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa
Jak zmniejszyć zużycie paliwa czyli kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa m.in. zasada zwolnij i jedź, dostosowanie prędkość poruszania się samochodem do tzw. zielonej fali, optymalne, ekonomiczne tempo jazdy samochodem.

Samochody zero i niskoemisyjne

Samochody zero i niskoemisyjne
Przed zakupem samochodu każdy kierowca powinien zastanowić się nad rodzajem napędu. Powinien być on dopasowany do warunków w jakich najczęściej użytkujemy auto. Ma to realny wpływ na nasze wydatki i w dalszej perspektywie pomaga chronić środowisko naturalne.

Carsharing
Carsharing to zorganizowane, współdzielone użytkowanie samochodów osobowych. Użytkownicy systemu carsharing mają dostęp do samochodu, bez konieczności jego posiadania, opłat za naprawę, ubezpieczenie, czy sprzątanie samochodu. Carsharing stanowi uzupełnienie dostępnej komunikacji zbiorowej.

Carsharing


Carpooling to system wspólnych, zorganizowanych przejazdów jednym samochodem. Polega na zwiększaniu liczby pasażerów w czasie przejazdu samochodem, poprzez kojarzenie osób dojeżdżających do danego miejsca na tych samych trasach.

Etykieta energetyczna dla opon samochodowych

Etykieta energetyczna dla opon samochodowych
Wzór i zasady etykietowania opon określone unijnym rozporządzeniem. Zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony, określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo, oraz poziom generowanego hałasu.

Scroll to Top