Samochody z silnikiem benzynowym

Samochody z silnikiem benzynowym

Silnik benzynowy jest prosty i niezawodny, ale do tej pory spalał sporo paliwa. Jednak ogromna konkurencja miedzy producentami samochodów, oraz podwyższające się normy emisji spalin wymusiły na konstruktorach stworzeniem nowych jednostek napędowych.

Jednostki z wtryskiem pośrednim i zasilaniem przy użyciu sprężarki zostały zastąpione przez downsizing i wysilone motory. Spalanie w takich nowoczesnych jednostkach sukcesywnie spada, ale stały się one przez to bardziej awaryjne.

Jeżeli chodzi o wydatki związane z eksploatacją, to niższe koszty eksploatacji poniosą kierowcy posiadający jednostki wolnossące. Właściciele wersji wyposażonych w doładowanie muszą z czasem nastawić się na większa ilość usterek. 

Dla kogo napęd benzynowy

  • dla osoby jeżdżącej dużo po mieście
  • często stojącej w korkach
  • potrzebującej dobrych osiągów
  • stawiającej na niski koszt serwisu
  • wyższe spalanie rekompensowane jest niższym zakupem

Podstawowe zalety samochodów benzynowych

  • niższe koszty eksploatacji poniosą kierowcy posiadający jednostki wolnossące
  • wiele części jest tańszych niż w przypadku diesli oraz hybryd
  • silniki benzynowe lepiej funkcjonują na krótkich dystansach, w jeździe po mieście, częste stanie w korkach
  • zimą silnik szybciej się nagrzewa, co jest bardziej komfortowe dla kierowcy i pasażerów

Podstawowe wady samochodów benzynowych

  • wyższe spalenie w stosunku do silników wysokoprężnych
  • właściciele wersji wyposażonych w doładowanie muszą nastawić się na większa ilość usterek
  • coraz więcej silników benzynowych ma koła dwumasowe
  • problemy z układami zmiennych faz rozrządu
  • u niektórych producentów nietrwałe łańcuchy rozrządu
  • wysoki apetyt na olej
  • usterki cewek zapłonowych i układu wtryskowego

Przydatne informacje

Transport ekologiczny

Podstawowe informacje na temat transportu
Transport to w prostych słowach przemieszczanie ludzi, ładunków w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków transportu. Transport należy do sektorów gospodarki o najbardziej szkodliwym wpływie na środowisko naturalne i zdrowie.

Ekojazda (ecodriving) czyli podstawowe zasady jazdy ekonomicznej
Ekojazda to ekonomiczna i ekologiczna technika jazdy samochodem, odpowiednia taktyka poruszania się na drodze, korzystna dla portfela i środowiska naturalnego. Kierowca ma możliwość znacznie obniżyć zużycie paliwa, zmniejszyć zużycie podzespołów samochodu, dba o środowisko poprzez ograniczenie emisji CO2 i hałasu.

Ekojazda ecodriving
Ekonomiczna eksploatacja samochodu

Ekonomiczna eksploatacja samochodu
Odpowiednia technika jazdy to podstawowa zasada jazdy ekonomicznej czyli ecodrivingu. Jednak świadomy kierowca dba także o prawidłową eksploatację samochodu, co przekłada się na korzyści dla bezpieczeństwa, kieszeni, oraz środowiska.

Kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa

Kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa
Jak zmniejszyć zużycie paliwa czyli kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa m.in. zasada zwolnij i jedź, dostosowanie prędkość poruszania się samochodem do tzw. zielonej fali, optymalne, ekonomiczne tempo jazdy samochodem.

Samochody zero i niskoemisyjne

Samochody zero i niskoemisyjne
Przed zakupem samochodu każdy kierowca powinien zastanowić się nad rodzajem napędu. Powinien być on dopasowany do warunków w jakich najczęściej użytkujemy auto. Ma to realny wpływ na nasze wydatki i w dalszej perspektywie pomaga chronić środowisko naturalne.

Carsharing
Carsharing to zorganizowane, współdzielone użytkowanie samochodów osobowych. Użytkownicy systemu carsharing mają dostęp do samochodu, bez konieczności jego posiadania, opłat za naprawę, ubezpieczenie, czy sprzątanie samochodu. Carsharing stanowi uzupełnienie dostępnej komunikacji zbiorowej.

Carsharing


Carpooling to system wspólnych, zorganizowanych przejazdów jednym samochodem. Polega na zwiększaniu liczby pasażerów w czasie przejazdu samochodem, poprzez kojarzenie osób dojeżdżających do danego miejsca na tych samych trasach.

Etykieta energetyczna dla opon samochodowych

Etykieta energetyczna dla opon samochodowych
Wzór i zasady etykietowania opon określone unijnym rozporządzeniem. Zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony, określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo, oraz poziom generowanego hałasu.

Scroll to Top