Rodzice dla Klimatu. Na kaszel u dziecka pomoże czyste powietrze

Rodzice dla Klimatu. Na kaszel u dziecka pomoże czyste powietrze
@ Rodzice dla klimatu

Od kilku dni w radiu można usłyszeć nietypową reklamę “leku” na kaszel. Lektor, zamiast polecić mamie konkretny produkt, opowiada, że przyczyną chorób u dzieci często nie są infekcje, a zanieczyszczone polskie powietrze. Kampania, która pojawiła się też w internecie, przypomina, że smog najbardziej szkodzi dzieciom. Stoi za nią ruch Rodzice dla Klimatu.

Spot parodiujący reklamę syropu na kaszel to kolejna odsłona kampanii Zdrowie #DzieciPrzedeWszystkim, prowadzoną przez Rodziców dla Klimatu w partnerstwie z organizacją HEAL i portalem Smoglab. W krótkiej scenie mama kaszlącego dziecka zamiast lekarstwa otrzymuje poradę, że powinna zwalczać nie objawy, a przyczynę i dlatego powinna naciskać na władze w sprawie poprawy jakości powietrza, którym oddycha codziennie jej rodzina. Pomysłodawczynią spotu jest Kamila Kadzidłowska, jedna z aktywistek ruchu Rodzice dla Klimatu i koordynatorka kampanii.

To naturalne, że jako rodzice chcemy, by nasze dzieci zdrowo rosły. Dbamy o ich dietę, wysyłamy na zajęcia sportowe, a gdy łapią infekcje, szukamy skutecznego leku. Niestety żaden lek nie da im odporności na największe zanieczyszczenie powietrza w Unii Europejskiej. Tu nawet najlepsza indywidualna strategia nie wystarczy, potrzebne jest wspólne działanie i domaganie się o czystą zieloną energię w Polsce, która sprzyja nie tylko w walce o nasze zdrowie lecz także o klimat.

wyjaśnia

Za produkcję spotu odpowiada agencja PR Profeina, a za realizację studio FilmFactory oraz Marek Ciunel. Wizualne wersje spotu i materiały graficzne przygotowała Olga Michałkowska z ruchu Rodzice dla Klimatu.

Dlaczego smog najbardziej szkodzi dzieciom?

Każdego roku zanieczyszczenie powietrza przyczynia się w Polsce do przedwczesnej śmierci ok. 50 tys. ludzi. U milionów osób, które oddychają powietrzem o stężeniu trujących substancji regularnie przekraczającym rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), powoduje to pogorszenie się stanu zdrowia, zwłaszcza przez osłabienie sprawności układów oddechowego, krwionośnego i nerwowego.

Szczególnie narażone na negatywny wpływ złej jakości powietrza na zdrowie są dzieci. Dzieje się tak z dwóch przyczyn. Po pierwsze, ich układ oddechowy i immunologiczny nie są jeszcze w pełni rozwinięte, co czyni je bardziej podatnymi na działanie szkodliwych substancji. Po drugie, dzieci oddychają szybciej niż dorośli, a ze względu na niższy wzrost i zaleganie pyłów nisko przy ziemi, ich płuca wchłaniają więcej zanieczyszczeń.

Dlatego też obok walki ze zmianami klimatu to zanieczyszczenie powietrza i związane z nim zagrożenie dla zdrowia dzieci jest głównym powodem, dla którego Rodzice dla Klimatu domagają się jak najszybszego odejścia od spalania węgla i innych paliw kopalnych. W nowym spocie radiowym lektor radzi matce dziecka, aby domagała się od władz rozwoju odnawialnych źródeł energii, bo “lepiej zapobiegać niż leczyć”.

W ramach kampanii Zdrowie #DzieciPrzedeWszystkim od jesieni 2022 roku dystrybuowane są artykuły i poradniki, produkowane są webinary i podcasty, a także odbywają się spotkania z politykami i polityczkami oraz przedstawicielkami ochrony zdrowia.

Kim są Rodzice dla Klimatu
Rodzice dla Klimatu to ruch społeczny powstały w 2019 r. jako wsparcie dla młodzieżowych strajków klimatycznych i zachęta dla dorosłych, by również angażowali się w proekologiczne inicjatywy. Łączy osoby z wielu miast i różnych środowisk we wspólnych działaniach dla pokonania trzech wyzwań, przed którymi stoi ludzkość w tej dekadzie – kryzysu klimatycznego, zanieczyszczenia powietrza i utraty bioróżnorodności.

Do najważniejszych działań Rodziców dla Klimatu z ostatnich miesięcy należą m.in. apel w sprawie zakończenia ery paliw kopalnych, kampania Zdrowie #DzieciPrzedeWszystkim, a także udział w posiedzeniach parlamentarnego zespołu ds. dzieci i zainicjowanie prac nad ustawą senacką, która sprawi, że polskie placówki szkolno-wychowawcze staną się miejscami wolnymi od zanieczyszczeń, dostosowanymi do zmian klimatu i będącymi wzorem dobrych praktyk dla całego społeczeństwa.

źródło: materiały prasowe

Scroll to Top