Ogromne i długotrwałe pożary lasów w Indonezji

Ogromne i długotrwałe pożary lasów w Indonezji

2015 rok – Indonezja

Ogromne i długotrwałe pożary lasów.

W 2015 odnotowano ponad 100 tys. ognisk pożarów lasu na Sumatrze i Borneo. Dym i zanieczyszczenia powietrza dotykały sąsiednich państw: Malezji, Singapuru, Tajlandii i Filipin.

Pożary objęły tysiące hektarów pierwotnego lasu i torfowisk. Zazwyczaj ogień był naturalnie gaszony w trakcie pory deszczowej, tym razem jednak w Indonezji rok był wyjątkowo suchy. Wszystko przez El Nino, czyli cykliczne zaburzenie naturalnych warunków pogodowych na Pacyfiku.

Cała Azja Południowo-Wschodnia zasnuta była dymem i pyłami pochodzącymi z pożarów. W niektórych miejscach widoczność sięga jedynie 30 metrów. Na choroby dróg oddechowych zostały narażone są setki milionów ludzi.

Płonące dziewicze lasy równikowe to katastrofa ekologiczna i zagrożenie dla wielu bezcennych gatunków zwierząt i roślin, które wciąż czekają na odkrycie. Na Borneo pożary dotarły do obszarów zamieszkiwanych przez orangutany. Występuje tam nawet trzecia część światowej populacji tych małp.

Pożary spowodowały ogromną emisję gazów cieplarnianych. Według World Resources Institute dzienna emisja gazów z indonezyjskich pożarów przekraczała emisję całej gospodarki USA.

Scroll to Top