Nowy patent Airbusa pozbawi samoloty okien

Koncern Airbus  przedstawił koncepcję zupełnie nowego projektu silników, które zamiast pod skrzydłami, byłyby instalowane bezpośrednio na kadłubie. Taki pomysł miałby poprawić ich efektywność oraz zmniejszałby wysokość całej maszyny. Niestety wiązałoby się to również z koniecznością likwidacji okien.

Typowe silniki instalowane w samolotach, wykorzystują duży wirnik, który zasysa powietrze i przekazuje je następnie do komory spalania, poprawiając w ten sposób ciąg. Dotychczas podnoszenie ich efektywności polegało na zwiększaniu wirnika, jednak im był on większy, tym wzrastał ciężar samego silnika. Dodatkowo pojawiały się problemy związane z jego dopasowaniem do reszty podzespołów.

Pomysł inżynierów Airbusa zakłada rezygnację z jednej dużej turbiny i zastąpienie ich kilkoma mniejszymi współpracującymi ze sobą. Sam pomysł nie jest nowy, jednak Airbus nieco go zmodyfikował, dostając zębatki na każdym wirniku, które kontrolowane przez siłowniki przekazują moment obrotowy z jednego wirnika na drugi. W ten sposób zwiększana jest wydajność napędu, a dodatkową korzyścią byłoby zmniejszenie naprężeń i sił oddziałujących na konstrukcję samolotu.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top