Odkryto pierwsze bakterie które jedzą plastik

Flickr / @ Fabio Achilli / CC BY 2.0Samych butelek PET produkujemy ponad 500 miliardów rocznie. Przez lata rozpadają się one na coraz mniejsze cząstki, wnikają do gleby i organizmów żywych. Dotychczas nikt nie miał pomysłu, jak się ich pozbyć. Japońscy naukowcy z Instytutu Technologicznego w Kioto odkryli bakterie, które są w stanie całkowicie usunąć butelkę PET ze środowiska naturalnego.

Bakteria, nazwana przez odkrywców Ideonella sakaiensis, jest w stanie całkowicie rozłożyć poli (tereftalan etylenu), potocznie zwany PET. Wykonuje się z niego m.in. butelki do napojów. Nowo odkryty gatunek bakterii wykorzystuje to tworzywo sztuczne jako jedyne źródło węgla.

Bakterie odkryto po przebadaniu 250 próbek pobranych ze składowiska odpadów plastikowych butelek. Proces rozkładu PET jest dość powolny. Stosunkowo cienką warstwę tego tworzywa bakterie rozkładają całkowicie w ciągu sześciu tygodni. Badacze sądzą, że odkrycie bakterii może pomóc w recyklingu tego tworzywa.

Odkrycie nowej bakterii rzuca też światło na zasady rządzące ewolucją enzymów. PET pojawił się bowiem w środowisku dopiero 70 lat temu. Czy to właśnie w ślad za nim pojawił się enzym, który pozwala bakteriom rozkładać ten związek, dając im dostęp do nowego źródła pożywienia, a co za tym idzie – przewagę?

Żeby to określić, potrzebne będą dodatkowe badania. Jeśli okaże się, że tak, przybędzie kolejny dowód, że żyjemy już w antropocenie – nowej epoce, w której środowisko naturalne kształtują już nie procesy geologiczne, lecz my, ludzie. Na przykład wyrzucając kolejną butelkę z plastiku do śmieci.