Nowe przepisy powoli zmieniają skalę marnowania żywności w Polsce
Pixabay / @ pasja1000

Co roku statystyczny Polak wyrzuca 235 kg żywności. Najczęściej jest to pieczywo, wędliny, warzywa, owoce oraz nabiał. Do marnowania żywności przyznaje się 42% Polaków i to gospodarstwa domowe odpowiadają za największą ilość wyrzuconego jedzenia. Nowe przepisy zobowiązały za to duże sklepy do przekazywania artykułów spożywczych do banków żywności, dzięki czemu więcej ich trafia do potrzebujących.

W Polsce marnujemy 9 mln ton żywności rocznie, co daje nam na osobę około 235 kg, tym samym zajmujemy 5. miejsce w Unii Europejskiej pod względem marnowania żywności. Przyczyn jest wiele, przede wszystkim lubimy kupować za dużo. Zdarza się także, że nie wiemy, co mamy w lodówce oraz jesteśmy zewsząd kuszeni reklamami zachęcającymi do kupowania.

mówi Karolina Woźniak z Too Good To Go

We wrześniu w życie weszło nowe prawo, zgodnie z którym sklepy i hurtownie są zobowiązane do nieodpłatnego przekazywania żywności wybranej organizacji pozarządowej. Chodzi o żywność dobrą do spożycia, pozostającą w terminie ważności. Mogą to być zarówno gotowe dania, mrożonki, wędliny, kasze, jak i pieczywo, warzywa czy owoce.

Ustawa o przeciwdziałaniu marnowania żywności dotyczy przede wszystkim sklepów wielkopowierzchniowych, czyli takich powyżej 400 mkw. Mniejsze sklepy jeszcze nie są objęte ustawą. Jest to pierwszy krok w działaniu, abyśmy systemowo podeszli do problemu .

mówi Karolina Woźniak

Do tej pory współpraca między organizacjami a sklepami odbywała się na zasadach dobrowolnych. Banki Żywności szacują, że dzięki nowym przepisom zostanie uratowane nawet kilkadziesiąt tysięcy ton żywności więcej niż do tej pory.

Ustawa o przeciwdziałaniu marnowania żywności pomogła. Wiemy od Banków Żywności, że coraz więcej jej trafia do potrzebujących. Niemniej to gospodarstwa domowe są tym miejscem, gdzie marnujemy najwięcej. Połowa żywności marnuje się w naszych domach.

tłumaczy Karolina Woźniak

Jak wynika z badania instytutu Kantar na potrzeby Federacji Banków Żywności, 42% Polaków przyznaje, że zdarzyło się im wyrzucić żywność. Chociaż problem nadmiernego marnowania żywności jest aktualny przez cały rok, szczególnie nasila się on w okresie przedświątecznym. W tym czasie nawet 1/3 przygotowanej żywności ląduje w śmietniku. Powodem tego jest głównie przywiązanie do tradycji, nakazującej spędzić Boże Narodzenie przy suto zastawionym stole, pełnym ciast, wędlin i innych specjałów. Według raportu Deloitte na jedzenie przed świętami polska rodzina wyda średnio 524 zł.

Przeciętny Polak wyrzuci około kilograma do 2 kg żywności w tym okresie. Tradycja 12 potraw nawiązuje do tego, abyśmy suto zastawili stół. Poza tym nie planujemy dobrze naszych porcji, co prowadzi do tego, że w efekcie nie jesteśmy w stanie tej całej żywności skonsumować, a niestety jej przydatność się kończy, w związku z czym ląduje ona w koszu.

mówi Karolina Woźniak

Aby poprawić sytuację, zespół Too Good To Go i Federacja Polskich Banków Żywności w ramach kampanii „Wszystkiego Niezmarnowanego na Święta”, przygotowali wspólnie kilka porad, które pomogą rozsądnie rozplanować świąteczne zakupy.

źródło: newseria.pl, Too Good To Go, Banki Żywności

Zrównoważone, ekologiczne święta

Kilka prostych sposobów na bardziej ekologiczne i zrównoważone święta

Kilka prostych sposobów na bardziej ekologiczne i zrównoważone święta
Jak sprawić żeby po świętach nie zaglądać do pustego portfela? Nie przyczyniać się do degradacji środowiska? Nie marnować energii elektrycznej i żywności? Jak poczuć, że zrobiliśmy wszystko, żeby były to wyjątkowe i zrównoważone święta w zgodzie, a nie na bakier z ekologią?Oto kilka prostych porad i sposobów na tradycyjne, ale oszczędne i jak najbardziej naturalne świętowanie


Warto dobrze się przygotować do świątecznych zakupów. Dzięki temu zmarnujemy mniej żywności

Warto dobrze się przygotować do świątecznych zakupów
Święta to misja, którą trzeba rozplanować. Warto dobrze się przygotować do świątecznych zakupów, sprawdzić, co mamy w lodówce, przeanalizować, ilu będziemy mieć gości, zaplanować potrawy, jakie chcemy wykonać. Dzięki temu zmarnujemy i kupimy mniej.


Jaką wybrać choinkę na Boże Narodzenie?

Jaką wybrać choinkę na Boże Narodzenie?
Wiele osób co roku przed świętami zadaje sobie pytanie, widząc setki ściętych drzewek wystawionych na sprzedaż. Jak to jest naprawdę z tymi choinkami? Czy dla kilku dni radości warto wycinać tyle drzew? Jaką choinkę wybrać żeby postępować ekologicznie? Jaka choinka jest bardziej ekologiczna? Sztuczna czy naturalna?


Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie lampek choinkowych

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie lampek choinkowych
Bez lampek choinkowych trudno dziś wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia. Dekorujemy nimi choinkę, ale też rośliny ogrodowe, balkony, ulice oraz witryny sklepowe. Czy istnieje sposób, żeby cieszyć się pięknym oświetleniem i nie zwiększać drastycznie rachunku za prąd?


Warto zadbać o to aby świąteczne prezenty były odpowiedzialne

Świąteczne, odpowiedzialne prezenty
Oprócz tego, że chcemy obdarować naszych bliskich czymś, co będzie sprawiało im radość, warto pamiętać o tym, żeby były to prezenty odpowiedzialne, które mogą mieć dwa wymiary. Pierwszy z nich to wymiar pozamaterialny, czyli obdarowywanie innych swoją uwagą i czasem. Drugim wymiarem może być kupowanie prezentów od firm, które są społecznie odpowiedzialne.


Prezenty przez internet? Przeczytaj podstawowe zasady e-zakupów

Prezenty świąteczny przez internet? Podstawowe zasady e-zakupów
Z roku na rok coraz więcej osób kupuje prezenty przez internet. Jest to wygodne – nie trzeba stać w kolejce, zakupy można zrobić szybko bez wychodzenia z domu a wybór jest bardzo szeroki. UOKiK przypomina o podstawowych zasadach świątecznych zakupów


Jak kupić dobrą rybę na święta

Jak kupić dobrą rybę na święta
Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK sprawdziła jakość ryb, owoców morza i przetworów z nich. Dopatrzyła się nieprawidłowości w ponad 70% sklepów i hurtowni. Radzi, jak kupować zdrowe i świeże ryby nie tylko na święta.


Jak kupować ryby na święta ze zrównoważonych połowów

Jak kupować ryby na święta ze zrównoważonych połowów
Przełowienie może sprawić, że nasze dzieci i wnuki będą miały ograniczony dostęp do ryb, które dziś są powszechnością. Fundacja WWF doradza, jak kupować ryby ze zrównoważonych połowów.


UOKiK przypomina o prawach konsumenta i radzi, jak uniknąć problemów w noworocznej gorączce

Jak uniknąć problemów w noworocznej gorączce
Minęły Święta. Za chwilę będziemy świętować Nowy Rok. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podpowiada, co zrobić, jeśli nie wszystko się uda.


Zasady bezpiecznego korzystania z fajerwerków

Zasady bezpiecznego korzystania z fajerwerków
Pamiętaj, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi, dlatego muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Żeby sylwester nie zakończył się tragedią przeczytaj kilka zasad, którymi warto kierować się kupując i używając fajerwerków.


Kilka prostych porad jak pomóc zwierzętom przetrwać noc sylwestrową

Kilka prostych porad jak pomóc zwierzętom przetrwać noc sylwestrową
Najprostszą zasadą, która pomoże naszym zwierzakom przetrwać sylwestrową noc, jest powstrzymanie się od strzelania fajerwerkami. Jeżeli już zdecydujesz się na odpalenie fajerwerków zanim to zrobisz postaraj się zaopiekować domowymi zwierzętami, oraz sprawdzić czy w pobliżu nie ma zwierząt dzikich czy bezdomnych.

Dodaj komentarz