Najpiękniejsze zdjęcia satelitarne Ziemi widzianej z kosmosu

Najpiękniejsze zdjęcia satelitarne Ziemi widzianej z kosmosu
@ Creodias / Adam Wasilewski

Zdjęcie obszaru na granicy Kanady z Grenlandią zostało uznane za najpiękniejsze zdjęcie satelitarne Ziemi z kosmosu (z platformy CREODIAS) w konkursie „Seize the beauty of our planet”.

Decyzją internautów najpiękniejszym zdjęciem Ziemi pozyskanym na platformie CREODIAS został obraz autorstwa Adama Wasilewskiego „Once upon a time on Ice Floe”. Zdjęcie przedstawia obszar na granicy Kanady z Grenlandią i pochodzi z satelity Sentinel-2 programu Copernicus, który wykonał je w lipcu 2020 roku.

W konkursie „Seize the beauty of our planet”, ogłoszonym we wrześniu przez CloudFerro, wyłoniono 13 zdjęć. Siedem pierwszych miejsc przyznali internauci w drodze otwartego głosowania online, kolejnych sześciu zwycięzców wybrało jury złożone z przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz firmy CloudFerro.

Zdjęcia biorące udział w konkursie pochodzą z platformy CREODIAS, jednego z tzw. DIAS (Data and Information Access Services) obsługiwanego przez firmę CloudFerro w ramach europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus. Platforma CREODIAS umożliwia otwarty i bezpłatny dostęp do zdjęć satelitarnych, a zarazem dostarcza narzędzia i zasoby chmury obliczeniowej do ich przetwarzania. Użytkownicy nie muszą ściągać zobrazowań satelitarnych na swój komputer ani posiadać własnej infrastruktury IT, niezbędnej do prowadzenia tego typu projektów. Przetwarzanie danych mogą wykonać bezpośrednio na platformie CREODIAS.

Więcej zdjęć konkursowych znajduje się na stronie.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top