
To m.in. od pszczół i innych dzikich zapylaczy uzależnione jest zachowanie równowagi w przyrodzie. By zwrócić na to uwagę, Mateusz Damięcki przyjął wyzwanie od start-up ubezpieczeniowego Beesafe i zaangażował się w kolejną odsłonę kampanii „Świat bez pszczół to szkoda całkowita”.
Aktor w serii pięciu odcinków edukacyjnego miniserialu w lekkiej i humorystycznej formie własnymi rękami przeprowadza metamorfozę działki wypoczynkowej w środku Warszawy, by stała się ona rajem dla wspomnianych pożytecznych owadów.
Zielona trawa i iglaki na działce to obraz, jaki prawdopodobnie spodobałby się wielu Polakom. Okazuje się jednak, że mniej przypada on do gustu pszczołom. Dlatego przyjąłem wyzwanie od Beesafe, by tę przestrzeń przeobrazić w raj dla tych owadów. To dla mnie ciekawe doświadczenie. Dzięki niemu widzę, że każdy z nas może w łatwy sposób odmienić swoją przestrzeń, by stała się ona bardziej przyjazna dla pszczół. Trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić, a najpierw w ogóle uświadomić sobie, dlaczego jest to takie ważne. Z filmików, w których mierzę się z kolejnymi wyzwaniami, dowiecie się jednego i drugiego.
mówi Mateusz Damięcki, który aktywnie promuje działania na rzecz ekologii i od 2016 roku jest honorowym ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ
W każdym z pięciu odcinków serii emitowanej na stronie www.beesafe.pl/pszczoly aktor może wykonać „telefon do przyjaciela” – Maćka Podymy z Fundacji Łąka, który dzieli się z nim praktycznymi wskazówkami dotyczącymi m.in. tego, w jakich miejscach warto siać rośliny czy w jakich odległościach rozsypywać nasiona, a także wyjaśni, dlaczego w ogóle działania na rzecz pszczół i innych zapylaczy dotyczą każdego z nas.
Owady zapylające są niezbędne do tego, by zachować bioróżnorodność i równowagę w przyrodzie. Bez nich wiele gatunków roślin znalibyśmy tylko z atlasów. Wiemy jednak, że zapylacze same także potrzebują różnorodnej flory, by przetrwać. Właśnie dlatego wraz z Mateuszem Damięckim i Beesafe pokazujemy, jak przeobrazić ogród, by mógł on stanowić stołówkę dla tych pożytecznych owadów.
wyjaśnia Maciej Podyma z Fundacji Łąka
Kolejne etapy metamorfozy działki i zmagania aktora wraz z praktycznymi poradami są przedstawiane w pięciu krótkich filmach. Również pod wspomnianym adresem www chętni mogą wypełnić formularz, by otrzymać za darmo torebkę z nasionami łąki kwietnej – taką samą, z jakiej korzystał Mateusz.
Torebki z nasionami, a także motele dla pszczół już w czasie ubiegłorocznej odsłony naszej kampanii na rzecz zapylaczy cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy ponownie sprezentować je naszym odbiorcom, by pomóc im we wspieraniu tych pożytecznych owadów. Dodatkowo we współpracy z Fundacją Łąka rozdamy też 800 kul nasiennych, a także stworzymy materiały video pokazujące, jak samemu taką kulę zrobić i jak z niej skorzystać w mieście.
mówi Rafał Mosionek z Beesafe
O zeszłorocznej odsłonie kampanii „Świat bez pszczół to szkoda całkowita” było głośno m.in. za sprawą przygotowanego wówczas przez Beesafe nietypowego muralu w Warszawie, który na bieżąco podliczał, jak rośnie nasz – jako ludzi – dług wobec tych pożytecznych owadów.
Cieszymy się z kontynuacji naszej ubiegłorocznej akcji edukacyjnej dotyczącej dzikich zapylaczy. Mamy nadzieję, że wspólnie z Mateuszem Damięckim zainspirujemy do prostych działań na rzecz bioróżnorodności jeszcze większą liczbę osób. Zasiejmy razem coś dobrego, bo świat bez pszczół byłby szkodą całkowitą!
dodaje Rafał Mosionek
źródło: materiały prasowe
Powiązane artykuły:
- Agnieszka Wielgosz sama robi proszek do prania i kosmetyki
- Barbara Kurdej-Szatan. Jestem zwolenniczką recyklingu w modzie
- Beata Sadowska. Ekologia jest już w moim DNA
- Beata Pawlikowska. Podczas urlopów ekologia schodzi na drugi plan
- Beata Pawlikowska. Ekologia to jest życie, to jest Ziemia, na której żyjemy
- Dorota Szelągowska: Świat dąży do absolutnej katastrofy ekologicznej
- Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem
- Kinga Sawczuk. Wykorzystuję swoje zasięgi internetowe żeby promować postawy proekologiczne
- Kinga Sawczuk. Żyjemy na tej planecie wspólnie i każdy powinien dbać o środowisko
- Krzysztof Skórzyński. Wciąż robię za mało dla środowiska
- Laura Łącz. Nadmierny konsumpcjonizm sprzyja problemom ekologicznym
- Olga Borys. Przekonuje, że ekologia jest trendy
- Majka Jeżowska. Zwierzęta potrafią być lepszymi przyjaciółmi niż ludzie
- Majka Jeżowska. Gdy widzę dziewczyny w futrach, to mam ochotę oblać je farbą
- Mateusz Damięcki. Dla zapylaczy chwyta za widły
- Monika Mazur. Niektórzy kochają zwierzęta, ale są też tacy, którym ich los jest obojętny
- Monika Miller. Lepiej jest mieć rzeczy świetnej jakości, niż niskiej i je często wyrzucać
- Monika Zamachowska. Stara się propagować zachowania służące ochronie środowiska
- Olga Borys i Magda Bereda. Warto dawać ubraniom drugie życie
- Maria Niklińska. W kwestii ochrony środowiska ważny jest zdrowy rozsądek
- Monika Dryl. Żeby nie zanieczyszczać powietrza, korzysta z komunikacji
- Piotr Zelt. Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami
- Zespół Enej. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci
🤝Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.
📩 Zapisz się na newsletter i otrzymuj ekowiadomości prosto na swoją skrzynkę!
Subskrypcja daje Ci także dostęp do specjalnego działu na portalu 🌐, gdzie znajdziesz darmowe materiały do pobrania: 📘 poradniki, 📋 przewodniki, 📂 praktyczne zestawienia, ✏️ wzory, 📄 karty pracy, ✅ checklisty i ściągi. Wszystko, czego potrzebujesz, aby skutecznie wprowadzać ekologiczne zmiany w swoim życiu 🌱.
☕ Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc…..
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres:
✉️ informacje@wlaczoszczedzanie.pl
🔍Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie