Rzeka Xingu przepływająca przez teren Brazylii to główny dopływ Amazonki. W ciągu ostatnich 17 lat jej koryto zmieniło się nie do poznania, a przyczynił się do tego człowiek, który wybudował w jej korycie zaporę.
Naukowcy przy użyciu satelity Landsat 7 wykonali dwa zdjęcia tego obszaru. Pierwsze zostało zrobione 26 maja 2000 roku i przedstawia nurt rzeki Xingu, kolejne zostało wykonane 20 czerwca 2017 roku.
Na pierwszy rzut oka zdjęcia wydają się przedstawiać inny obszar, ale przy kolejnym spojrzeniu można zauważyć, że dawne koryto pokrywa się z wysychającymi starorzeczami.
Wybudowana na rzece Xingu w tzw. zakolu Volta Grande zapora przechwytuje obecnie 80% zasobów rzeki do olbrzymiego głównego zbiornika. Poprzez wykopany dodatkowo kanał prowadzi wodę do zapasowego zbiornika. Zalane obszary zajmują ponad 200 km².
Obecnie tylko 20% zasobów rzeki przepływa przez stare koryto. Ma to ogromny wpływ na środowisko wodne tego rejonu. Zmniejszenie przepływu spowodowało powstanie m.in suchych obszarów w korycie rzeki poniżej zapory. Świadczą o tym obszary o kolorze pomarańczowym, beżowym na zdjęciu z 2017 roku. Przez zmianę warunków środowiskowych, szczególnie ucierpiały żółwie i ryby, które żyły w tym odcinku rzeki.
Kiedy budowa zapory zostanie ukończona w 2018 roku, jej maksymalna moc osiągnie 11.233 megawatów. Będzie to czwarta co do wielkości elektrownia wodna na świecie.
źródło: materiały prasowe