Jak zbudować dom energooszczędny?

Jak zbudować dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to budynek, który spełnia bardzo wysokie standardy związane z zapotrzebowaniem na energię. Co to oznacza w praktyce? Jakie materiały wybrać do jego budowy i po jakie nowoczesne technologie warto sięgnąć?

Czym jest dom energooszczędny?

Dom energooszczędny charakteryzuje się obniżonym w porównaniu do tradycyjnego budynku zapotrzebowaniem na energię. Zużycie energii w tego rodzaju obiekcie wynosi około 70 kWh/m² w skali roku, natomiast w standardowym domu jednorodzinnym jest to około 120 kWh/m² rocznie. Domy energooszczędne budowane są zazwyczaj jako zwarte bryły, w których do minimum ograniczone jest powstawanie mostków cieplnych. Ucieczkę ciepła w takim budynku zmniejsza również odpowiednio dobrana i prawidłowo wykonana warstwa ociepleniowa.

Materiały do budowy domu energooszczędnego

Na energooszczędność domu duży wpływ ma wybór materiałów budowlanych, które powinny odznaczać się wysokim stopniem termoizolacyjności. Do budowy ciepłych ścian domów energooszczędnych najlepiej wybierać produkty, które pozwolą na postawienie przegród o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Jego wartość oznacza ilość ciepła, które pozostanie wewnątrz domu. Wybierając materiały budowlane, należy zatem zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła ‒ im jest on niższy, tym lepszą izolacyjność gwarantuje dany produkt. Przykładem materiału, który spełnia wysokie standardy termoizolacyjności przegród, są pustaki ceramiczne Porotherm. Poddawane procesowi poryzacji pustaki osiągają właściwości izolacyjne pozwalające na budowę przegród o współczynniku przenikania ciepła U=0,20 W/m2K.

Oprócz materiałów budowlanych przeznaczonych do stawiania ścian istotną kwestią wpływającą na zapotrzebowanie energii przez dom jest jego izolacja. Właściwie zaizolowane przegrody budynku pozwalają na znaczące zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła. Należy zwrócić uwagę na grubość warstw izolacji dachu, ścian i podłóg. Na ściany i fundament stosuje się zazwyczaj co najmniej 20 cm warstwy ocieplenia, na dach 30 cm, a na podłogę na gruncie ‒ 15 cm. Do wyboru mamy wełnę mineralną lub styropian.

Nowoczesne technologie a dom energooszczędny

Najczęstszym miejscem stosowania nowoczesnych technologii w domach energooszczędnych, których założeniem jest pobieranie niewielkiej ilości energii na ogrzanie wnętrza, są instalacje grzewcze. W budynkach niskoemisyjnych do ogrzewania można stosować tradycyjne rozwiązania w postaci np. kotła gazowego lub elektrycznego bądź elektrycznego ogrzewania podłogowego. Warte uwagi są również nowoczesne systemy, które są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, a także dla naszego portfela. Dobrym przykładem są pompy ciepła, które ogrzewają dom przy pomocy energii odnawialnej pochodzącej z gruntu, powietrza lub wody. Pompy ciepła w domach energooszczędnych bardzo często towarzyszą kolektorom słonecznym, które pozyskują energię z promieniowania słonecznego. Budynek wyposażony w pompę ciepła i kolektory generuje niemal zerowe koszty ogrzewania wnętrz.

źródło: materiał prasowy sponsorowany

Scroll to Top