Inteligentne liczniki elektryczne to dużo więcej korzyści, niż można byłoby się spodziewać

Inteligentne liczniki elektryczne to dużo więcej korzyści, niż można byłoby się spodziewać
Pixabay / @ Monka 2507

Gdy mówi się o inteligentnych licznikach dostarczających informacje, o której godzinie i ile prądu zużyliśmy, na myśl przychodzą dwie korzyści: lepsza kontrola nad wydatkami i wyższa świadomość motywująca do redukcji zużywanej energii, co oczywiście sprzyja środowisku. Korzyści z inteligentnych liczników jest jednak więcej.

Eksperci Fortum przekonują, że wdrożone na masową skalę mogą upowszechnić zawieranie umów na zakup energii w oparciu o ceny SPOT, dać szansę na rozwój nowego typu usług sprzedaży energii opartych na modelu pre-paid, a nawet zwiększyć bezpieczeństwo systemu energetycznego.

Z danych Towarowej Giełdy Energii (TGE) wynika, że od początku roku ceny energii w Polsce były niższe o 16-33% w porównaniu z pierwszymi miesiącami 2019 r. Średni spadek rok do roku to aż 23,4%. Wpływ na spadki cen energii miała oczywiście pandemia, która spowodowała zamknięcie wielu zakładów produkcyjnych, a tym samym niższe zapotrzebowanie na energię i niższą jej cenę.

Czy polskie firmy skorzystały na spadku cen energii spowodowanych pandemią?

Niestety przeciętna polska firma na spadkach cen energii nie skorzystała – a to z prostego powodu. Większość umów w Polsce opiera się na kontraktach długoterminowych, w których cena energii ustalana jest z góry. Alternatywne rozwiązanie, w którym umowa na zakup energii powiązana jest z ceną energii na TGE, nie jest u nas powszechne.

W innych krajach sytuacja wygląda inaczej.

W Norwegii już ponad 90% energii sprzedawane jest w oparciu o giełdowe ceny energii, czyli tzw. ceny SPOT, które od pewnego czasu są niższe od cen na umowach długoterminowych. Korzystają z tego rozwiązania tamtejsi przedsiębiorcy.

tłumaczy Mariusz Caliński, dyrektor ds. sprzedaży energii elektrycznej i gazu w Fortum

Inteligentne liczniki – warunek konieczny dla wdrożenia systemu opartego na cenach SPOT

W Polsce, na Towarowej Giełdzie Energii najbardziej zbliżonym do cen SPOT modelem są ceny oparte na notowaniach Rynku Dnia Następnego (RDN). Ze zmieniających się na giełdzie cen energii obecnie korzystają większe spółki, które w bezpieczny i aktywny sposób kupują i sprzedają energię w oparciu o kontrakty godzinowe i blokowe (bazowe, szczytowe oraz poza szczytem). Niestety tylko one.

By firmy energetyczne w Polsce mogły na szeroką skalę oferować klientom umowy na zakup energii w oparciu o ceny SPOT, niezbędny jest rozwój inteligentnych liczników energii, czyli tzw. liczników AMI. Liczniki te pozwalają precyzyjnie ustalić, kiedy użytkownik pobrał energię, a to z kolei pozwala określić, jaka była wówczas cena energii na TGE.

Niestety, w Polsce zaledwie ok. 10-15% odbiorców posiada liczniki AMI. A szkoda, bo nie tylko pozwalają one klientom lepiej kontrolować wydatki związane z energią elektryczną, ale też umożliwiają firmom takim, jak nasza wdrażanie nowych rozwiązań i usług. Te z jednej strony przynoszą realne oszczędności, a z drugiej pomagają chronić środowisko.

tłumaczy Caliński

Rozpowszechnienie umów na zakup energii opartych o ceny SPOT niesie jeszcze jedną i to strategiczną dla Polski korzyść. Zmienne ceny skłaniają odbiorców do pobierania energii w tańszych godzinach, czyli np. w godzinach nocnych, kiedy obciążenie systemu energetycznego jest najmniejsze. Jednocześnie zniechęcają do zużywania energii w godzinach szczytowych np. w ciągu dnia, kiedy ceny są najwyższe, tak, jak i popyt na energię. To pozwala na bardziej równomierne obciążanie systemu energetycznego w czasie. Dzięki temu ryzyko tzw. blackout-u występujące, gdy system jest przeciążony (zbyt wiele energii naraz jest z niego pobierane) jest minimalizowane, a bezpieczeństwo energetyczne kraju się podnosi.

Jak widać wdrożenie inteligentnych rozwiązań w energetyce to nie tylko możliwość lepszego zarządzania zużywaną energią, ale też szansa na dodatkowe korzyści i to nie tylko dla środowiska.

źródło: materiały prasowe Fortum

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top