Fotowoltaika to gałąź OZE, która pozwala na większy rozwój działalności biznesowej

Fotowoltaika to nie tylko darmowa energia dla domów. To gałąź OZE, która pozwala na większy rozwój działalności biznesowej. Przedsiębiorcy na całym świecie dostrzegli szereg korzyści płynących z inwestycji fotowoltaicznych, między innymi wyraźne zyski wynikające z oszczędzania energii, jak również zyski z odsprzedaży nadwyżek energetycznych. Obserwujemy obecnie najmocniejsze w historii działania na rzecz rozwoju zielonej energii, a przedsiębiorcy mają znakomite warunki do inwestowania w fotowoltaikę z szybkim zwrotem z inwestycji.

Coraz większa świadomość korzyści płynących z fotowoltaiki wśród prosumentów indywidualnych rośnie wprost proporcjonalnie do zainteresowania tym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców. Szacujemy, że zwrot średniej wielkości instalacji fotowoltaicznej dla indywidualnego Klienta wynosi w optymalnych warunkach zaledwie około 6 lat. Jak ma się sytuacja w przypadku wielkoskalowych instalacji fotowoltaicznych dla biznesu?

Ceny energii elektrycznej rosną z roku na rok, natomiast koszt instalacji fotowoltaicznej z każdym rokiem maleje, a technologia sprawia, że systemy są coraz mocniejsze i wydajniejsze. Każdy przedsiębiorca posiadający elektrownię o mocy mniejszej niż 50 kWp staje się prosumentem i ma możliwość przesyłania nadwyżki wytworzonej energii elektrycznej do zakładu energetycznego. Następnie może wykorzystać tę nadwyżkę na potrzeby funkcjonowania przedsiębiorstwa, wtedy, kiedy jest mu ona potrzebna. Energia wytworzona przez instalację może zasilać np. magazyn, zakład produkcyjny lub sortownie paczek.

Idealnym przykładem efektywnego wykorzystania potencjału fotowoltaiki w biznesie jest budowa pierwszej instalacji fotowoltaicznej dla DHL Parcel Polska przy słupskim oddziale firmy zrealizowana przez FOTON Technik. Wielkoformatowa instalacja o mocy 50 kWp pozwala na zaspokojenie 25% rocznego zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną. Jeden kwartał w roku firma pracuje korzystając z darmowej zielonej energii. Dla takiego obiektu to spore oszczędności. Dodajmy to tego sporą redukcję emisji CO2 do atmosfery. Wielkoformatowe instalacje zasilające duże obiekty stają się coraz powszechniejsze w naszym kraju. Zielona i ekologiczna energia zaczyna być coraz silniej obecna w polskich domach, fabrykach i magazynach, dzięki czemu zyskujemy coraz większą niezależność energetyczną, a przedsiębiorstwa mogą generować większe oszczędności.

mówi Michał Skorupa, Prezes zarządu FOTON Technik, Grupa innogy

Powszechnie stosowaną przez przedsiębiorców ulgą jest zwrot podatku VAT od inwestycji, dzięki czemu już na początku jest ona tańsza o 23%. Warto zaznaczyć, że wysokość zwrotu nie może przekraczać 53 000 złotych brutto. Ponadto istnieje szereg możliwości w postaci dofinansowań, kredytowania, czy rządowego wsparcia dla przedsiębiorców mających na rozwój fotowoltaiki i wykorzystania jej w przemyśle.

Jednym ze sposobów finansowania inwestycji w wielkoformatowe instalacje fotowoltaiczne jest program wspierający inwestorów biznesowych z dotacji regionalnych województw, na których terenie działa firma. Dzięki temu programowi przedsiębiorca może odzyskać do 70% inwestycji w zależności od regionu. Istnieją trzy typy pomocy udzielanej uczestnikom tego programu: dofinansowania do kredytów lub pożyczek, niskooprocentowana pożyczka z opcją umorzenia i dotacje bezpośrednie.

Drugim sposobem finansowania jest system aukcyjny – z tej opcji również mogą skorzystać przedsiębiorcy planujący inwestycje w wielkoskalową elektrownię fotowoltaiczną. Możliwość aukcyjnej sprzedaży energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę to sposób na dodatkowy zysk dla firmy. Czas zwrotu inwestycji w przypadku skorzystania z tego systemu może wynieść zaledwie 1,5 roku.

Trzecim sposobem wsparcia inwestorów jest program „Energia Plus”. Program powstał w celu zmniejszenia negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko naturalne poprzez finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych nastawionych na ochronę środowiska naturalnego. Zalicza się w to rozbudowę istniejących instalacji fotowoltaicznych oraz poprawę jakości powietrza poprzez obniżenie emisji CO2, a także modernizację sieci ciepłowniczych. Beneficjenci programu mogą liczyć atrakcyjnie oprocentowaną pożyczkę do 85% wartości inwestycji. Nabór wniosków trwa tylko do końca roku 2020.

Przedsiębiorcy mogą także skorzystać z pożyczki leasingowej. Taką usługę proponuje firma FOTON Technik, która dzięki dobraniu odpowiedniej oferty umożliwia Klientom biznesowym finansowanie nawet do 100% inwestycji. Firma współpracuje obecnie z największymi partnerami na rynku i umożliwia do 10 lat finansowania.

Każdy inwestor ma także możliwość ubiegania się o niskoprocentowy kredyt. Pożyczki od dużych spółek na okres 10-12 lat są obecnie oprocentowane w granicach 2,5% do 7%.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top