Ile oszczędzamy, ogrzewając pompą ciepła – kalkulator

Zmiana sposobu ogrzewania domu może mieć ogromny wpływ na wysokość rachunków. Kiedy trzeba zastanowić się nad oszczędzaniem w kwestii ogrzewania domu, coraz chętniej rozważana jest opcja wyboru pompy ciepła, a jeszcze lepiej, kiedy dołączy do tego fotowoltaika. Wówczas można w najlepszym znaczeniu tego słowa wpłynąć na oszczędności w związku z ogrzewaniem wody i domu. Ile można zaoszczędzić, gdy zmienia się sposób ogrzewania na bardziej eko? W tym pomóc powinien kalkulator oszczędności.

Oszczędności na ogrzewaniu domu

W 2022 roku na ogrzewanie domu i wody użytkowej trzeba było przeznaczyć bajońską sumę, kiedy metodą grzewczą był piec na opał węglowy, kocioł elektryczny lub gazowy. Ceny opału zarówno węgla, gazu, jak i energia elektryczna wzrosły tak bardzo, że na prowadzenie w kwestii wyboru ogrzewania wysunęła się pompa ciepła. Cena takiego ogrzewania, jeśli chodzi o same koszty grzewcze, jest kilkukrotnie niższa, niż popularne ogrzewanie domu metodą węglową. Wszystko przez to, że cena węgla wzrosła nawet o 200%. Cena gazu również się podwoiła, natomiast za energię elektryczną przyjdzie nam zapłacić znacznie więcej już wkrótce.

Oszczędności, które można wdrożyć do swojego życia, mogą płynąć ze zmiany sposobu ogrzewania. Trzeba tylko pamiętać, że ogromny wpływ na wysokość kosztów miesięcznego czy rocznego ogrzewania ma metraż budynku oraz termoizolacja. Jeśli to nowoczesny budynek, który jest bardzo dobrze zaizolowany, można mówić o korzyściach płynących z wyboru pompy ciepła, jako głównego źródła ogrzewania. Nie oznacza to oczywiście, że właściciele budynków o średniej lub niskiej termoizolacji nie mogą skorzystać z takiej opcji grzewczej. W ich przypadku koszt ogrzewania będzie zwyczajnie inaczej prezentował się w kwestii cen. Będą nieco wyższe. Pamiętać należy o tym, że pompa ciepła, która jak najbardziej wykorzystuje środowisko do ogrzewania budynku (czerpie energię cieplną z powietrza lub gruntu), potrzebuje także energii elektrycznej, by funkcjonować mogły sprężarki i inne elementy układu grzewczego. Najlepszym trybem oszczędności na ogrzewaniu będzie połączenie: fotowoltaika + pompa ciepła. Koszt takiej instalacji może z początku nie zachęcać, ale po kilku latach koszt ten może się zwrócić.

Ceny ogrzewania domu przez pompę ciepła

Ogólne zestawienia rocznego kosztu ogrzewania budynków są bardzo jednoznaczne. W kwestii oszczędnego trybu grzewczego na pierwszych miejscach prezentują się pompy ciepła. Oczywiście najbardziej wydajna jest pompa gruntowa, a tuż za nią, pompa ciepła powietrzna. Kalkulator pompy ciepła może nas przekonać do tego, że jest to jeden z najkorzystniejszych sposobów na ogrzewanie zarówno domu, jak i wody użytkowej. Mało tego pompa ciepła, to nie tylko właściwy klimat w zimne miesiące, gdzie w domu panuje przyjemna temperatura, to także możliwość chłodzenia w gorące dni lata, czego z pewnością nie zapewni nam, ani piec gazowy, pelletowy, węglowy czy kocioł olejowy.

Kalkulator pompy ciepła jest narzędziem, który może nam w jasny i czytelny sposób przedstawić realne oszczędności, w porównaniu ze stanem obecnym można go sprawdzić na stronie: https://www.woltair.pl/pompy-ciepla/kalkulator

Ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła może wynieść nas rocznie ok. 1500 do 3000 zł. Jeśli opalamy dom węglem, a zużycie szacowane jest na ok. 5 t rocznie, to trzeba by na ogrzewanie takiego domu przeznaczyć średnio 10 tys. zł. Już na tym przykładzie widać, jak oszczędne staje się ogrzewanie domu pompą ciepła.

Obawy przed instalacją pompy ciepła

Większość osób, które zastanawiają się nad zmianą ogrzewania domu na pompę ciepła, boją się rachunków za prąd. To prawda, że pompa ciepła zużywa energię elektryczną i to często w dużej mierze, jednak warto pamiętać, że kotły elektryczne, olejowe, gazowe czy nawet węglowe także wymagają podłączenia do prądu, gdzie zużywana jest energia elektryczna, a ponadto trzeba dodatkowo zapewnić sobie opał, który będzie spalany w kotłach (nie dotyczy to oczywiście kotłów elektrycznych). Jeśli zdecydujemy się na montaż pompy ciepła wraz z panelami fotowoltaicznymi, koszty ogrzewania mogą jeszcze bardziej spaść, co przyspieszy proces zwracania pieniędzy. Ustalono, że w takiej konfiguracji inwestycja może zwrócić się w ciągu kilku pierwszych lat.

Kalkulator pompy ciepła wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło, naszego domu, a do tego potrzebne będą konkretne informacje dotyczące między innymi termoizolacji. Jeśli budynek jest dobrze izolowany, ocieplony, wówczas koszty ogrzewania nawet samą pompą ciepłą nie muszą przerażać. Właściwa izolacja budynku jest kluczem do ogrzewania bardziej oszczędnego, a wybór pompy ciepła tylko potęguje ten efekt. Nowoczesne budynki coraz częściej wykonywane są w myśl ekologicznego ogrzewania domu i to nie tylko poprzez konieczność wyboru pompy ciepła. Duży wpływ ma sam teren, nasłonecznienie (jeśli jest ono duże, można wybrać większe okna, by korzystać z dodatkowego sposobu grzewczego), a także konstrukcja budynku. Wielkie pomieszczenia, o dużej kubaturze nie są zbyt sprzyjające, by oszczędzać energię grzewczą, ale kompaktowe rozwiązania już tak.

źródło: materiał prasowy sponsorowany

Scroll to Top