Grafen przyczyni się do poprawy wydajności ogniw wodorowych

Grafen przyczyni się do poprawy wydajności ogniw wodorowych
Flickr / @ UCL Mathematical and Physical Sciences / CC BY SA 2.0

Do tej pory sądzono, że grafen jest nieprzepuszczalny dla jakichkolwiek związków, jednakże odkrycie zespołu brytyjskich naukowców dowiodło, że wystarczy podgrzać warstwę węgla do temperatury wynoszącej około 250 stopni Celsjusza, a wówczas będą mogły się przez niego przeciskać protony wodoru.

Odkrycie to może w przyszłości posłużyć do poprawy efektywności wodorowych ogniw paliwowych, w których warstwa grafenu pokrywająca taki zbiornik, mogłaby się zachowywać jak membrana przewodząca protony. W ten sposób dałoby się wyeliminować wycieki paliwa, które są największym problemem ogniw, znacznie ograniczającym ich efektywność. Dzięki temu zbiornik utrzymywałby wodór przez długi czas, co zapewniałoby większy zasięg samochodom.

Odkrycie naukowców mogłoby również w przyszłości doprowadzić do opracowania nowych technik ekstrakcji wodoru bezpośrednio z atmosfery. Pozwoliłoby to budować domy całkowicie niezależne od sieci energetycznej, które byłyby zasilane własnymi generatorami pobierającymi energię z powietrza.

źródło: materiały prasowe, nature.com

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top