El Nino może być jednym z najsilniejszych od 65 lat

El Nino może być jednym z najsilniejszych od 65 lat

Zjawisko El Nino najpewniej nasili się przed końcem roku, a szczytowy moment przypadnie na okres od listopada do stycznia 2016 rok. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) El Nino może być jednym z najsilniejszych od 65 lat. To zjawisko polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokich temperatur wody w równikowej strefie Pacyfiku.

Zjawisko nosi nazwę El Nino (hiszp. chłopiec), ponieważ ma ono miejsce zazwyczaj w okolicach Bożego Narodzenia. Z powodu ocieplenia wody zmniejszają się połowy ryb. El Nino ma również prawdopodobny wpływ na pogodę na całym świecie. Wpływa na pojawianie się susz w miejscach o zazwyczaj wysokiej wilgotności i ulew na suchych wybrzeżach.

Eksperci sugerują, że temperatura wód powierzchniowych we wschodniej i środkowej części Oceanu Spokojnego będzie o 2 stopnie Celsjusza wyższa od średniej. W związku z tym możliwe, że będzie to jeden z najsilniejszych El Nino od 1950 roku, obok takich zjawisk z lat 1972-1973, 1982-1983 i 1997-1998.

El Nino to występujący co kilka lat ciepły prąd we wschodniej części Oceanu Spokojnego, pojawiający się przy zmianie cyrkulacji pasatowej ze wschodniej na zachodnią. Odpowiada za klęski ekologiczne w różnych regionach międzyzwrotnikowych. Może powodować susze w Australii, różnych regionach Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i w Indiach, a jednocześnie sprowadzać deszcze na inne obszary ziemskiego globu.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top