Global warmingZjawisko El Nino najpewniej nasili się przed końcem roku, a szczytowy moment przypadnie na okres od listopada do stycznia 2016 r. – poinformowała Światowa Organizacji Meteorologiczna (WMO). El Nino może być jednym z najsilniejszych od 65 lat. To zjawisko polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokich temperatur wody w równikowej strefie Pacyfiku.

Zjawisko nosi nazwę El Nino (z hiszp. „chłopiec” – red.), ponieważ ma ono miejsce zazwyczaj w okolicach Bożego Narodzenia. Z powodu ocieplenia wody zmniejszają się połowy ryb. El Nino ma również prawdopodobny wpływ na pogodę na całym świecie – wpływa na pojawianie się susz w miejscach o zazwyczaj wysokiej wilgotności i ulew na suchych wybrzeżach.
Eksperci sugerują, że temperatura wód powierzchniowych we wschodniej i środkowej części Oceanu Spokojnego będzie o 2 0C wyższa od średniej. W związku z tym możliwe, że będzie to jeden z najsilniejszych El Nino od 1950 roku, obok takich zjawisk z lat 1972-1973, 1982-1983 i 1997-1998.
El Nino to występujący co kilka lat ciepły prąd we wschodniej części Oceanu Spokojnego, pojawiający się przy zmianie cyrkulacji pasatowej ze wschodniej na zachodnią. Odpowiada za klęski ekologiczne w różnych regionach międzyzwrotnikowych. Może powodować susze w Australii, różnych regionach Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i w Indiach, a jednocześnie sprowadzać deszcze na inne obszary ziemskiego globu.

Zobacz animacje jak tworzy się El Nino

Dodaj komentarz