Dachówki betonowe Brass czyli estetyka i ekologia w jednym
@ Brass

Wraz ze wzrastającą świadomością dotyczącą ekologii, konsumenci coraz częściej decydują się na wybór produktów sprzyjających dobrej kondycji naszej planety. Dotyczy to zarówno przedmiotów, usług codziennego użytku, jak i długotrwałych inwestycji, takich jak budowa domu. 

Do tej pory wybierając pokrycie dachowe zwracaliśmy uwagę na jakość produktów, kolorystykę i kształt dachówki. Coraz więcej osób zaczyna również przyglądać się procesowi ich produkcji. Żeby mieć pewność, że decydujemy się na rozwiązania bezpieczne dla środowiska naturalnego, warto skorzystać z badań naukowych prowadzonych przez wyspecjalizowane organy.

Firma Monier Braas – producent dachówek betonowych i ceramicznych – zleciła przygotowanie eko-bilansu swoich produktów Instytutowi Ekologii z Fryburga. Eko-bilanse to powszechnie uznane studia określające wpływ produktów na środowisko naturalne. W eko-bilansie zbierane są nie tylko pojedyncze czynniki, takie jak emisja CO2, ale również opisy różnego rodzaju oddziaływania produktów na powietrze, wodę i glebę.

Efekt? W kwestii ochrony środowiska dachówki betonowe wypadają zdecydowanie lepiej niż dachówki ceramiczne.

Dachówki z gliny wypalane są w temperaturze 1000°C, co jest związane ze znacznym zużyciem energii i emisją gazów cieplarnianych. Parametry te są zdecydowanie wyższe niż w przypadku dachówek betonowych, utwardzanych w temperaturze 60°C. Proces produkcyjny tych dachówek wymaga zaledwie 30% energii wykorzystywanej w przypadku dachówek ceramicznych.

Warto podkreślić również, że podczas produkcji dachówek betonowych w wyniku zmniejszonego zużycia energii uwalniane są również mniejsze ilości azotu i fosforu. Obie substancje mają charakter nawozów i w przypadku wrażliwych ekosystemów, np. jezior mogą prowadzić do zakłócenia równowagi ekologicznej. Dachówki betonowe wymagają także mniejszego zużycia surowców mineralnych, niż dachówki ceramiczne.

Więcej na temat eko-bilansu przeczytać można na stronie: https://www.monier.pl/katalog-braas/z-mysla-o-srodowisku.html

źródło: komunikat prasowy, newseria.pl