Biodegradowalne tworzywo składające się ze skrobi wynaleźli naukowcy z Politechniki Gdańskiej

Biodegradowalne tworzywo składające się ze skrobi wynaleźli naukowcy z Politechniki Gdańskiej
Pixabay / @ ulleo / CC0

Biotworzywo składające się głównie ze skrobi wynaleźli chemicy z Politechniki Gdańskiej. Może ono służyć np. do wyrobu jednorazowych naczyń, które – po użyciu i zakompostowaniu, ulegną biodegradacji. Uczelnia szuka producentów chętnych do wykorzystania wynalazku.

Nowy, innowacyjny materiał został wynaleziony w Katedrze Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Pracował nad nim, złożony z pracowników oraz studentów, zespół kierowany przez prof. Helenę Janik.

Formuła biotworzywa oparta jest na innowacyjnej kompozycji złożonej głównie z termoplastycznej skrobi uzyskiwanej z mąki ziemniaczanej oraz biopolimeru o nazwie polilaktyd, który – podobnie, jak skrobia, jest całkowicie biodegradowalny.

Prace nad doskonaleniem formuły biotworzywa trwały kilka lat. W tym czasie testowano właściwości kompozytów, na które składały się – dobierane w różnych proporcjach – skrobia, poliaktyd oraz inne dodatki.

W końcu naukowcom udało się uzyskać biotworzywo o właściwościach termoplastycznych (można z niego ukształtować produkty o bardzo różnej formie) i pozwalających na tworzenie przedmiotów na tyle wytrzymałych, by mogły służyć do jednorazowego użytku, a przy tym całkowicie biodegradowalnych. Po użyciu wykonany z tego materiału przedmiot może być wrzucony do kompostu, gdzie się rozłoży.

Właściwości biotworzywa potwierdzone zostały badaniami, które przeprowadzono w akredytowanych laboratoriach.

Opracowany przez gdańskich naukowców materiał został objęty ochroną patentową na terenie Polski, Niemiec, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej poszukuje właśnie przedsiębiorców zainteresowanych wykorzystaniem biotworzywa.

W przypadku tego materiału nie ma konieczności inwestowania w nowy park maszynowy czy wprowadzania jakichkolwiek zmian w urządzeniach, które dotąd służyły na przykład do produkcji naczyń jednorazowych z tworzyw sztucznych. Materiał został pod tym kątem przetestowany w jednej z firm prowadzących produkcję plastikowych przedmiotów, a testy wypadły pomyślnie.

Centrum czeka na kontakt od przedsiębiorców zainteresowanych wykorzystaniem biotworzywa. Z każdym zainteresowanym pracownicy Centrum przeprowadzą rozmową i – gdy okaże się, że dany przedsiębiorca spełnia stawiane przez jednostkę warunki, strony będą mogły podjąć negocjacje dotyczące opłat licencyjnych. Zazwyczaj opierają się one na opłacie wstępnej plus opłacie stanowiącej procent od przychodu. Druga z tych opłat jest uzależniona od wielu zmiennych, ale wynosi ona co najmniej 5% od przychodów.

Gdańskie biotworzywo otrzymało złoty medal na 114. Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lepine”, które odbyły się w 2015 roku w Paryżu. Podczas imprezy zaprezentowano około 550 innowacyjnych rozwiązań, w tym 26 z Polski.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top