Atlas Pokrycia Terenu i Przewietrzania Krakowa jest jednym z głównych elementów unijnego projektu zwanego MONIT-AIR czyli „Zintegrowanego systemu monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie”.
Projekt pomoże kreować politykę w zagospodarowaniu przestrzennym i zarządzaniu zielenią na terenie miasta. Zawiera wiele bardzo potrzebnych elementów związanych m.in. z rozprzestrzenianiem się zanieczyszczeń. Ma to szczególne znaczenie w przypadku Krakowa, który jest niekorzystnie usytuowany w dolinie, a wiatry tylko przez ok. 30 % dni w roku zapewniają dobre warunki przewietrzania.
Projekt realizowany w latach 2014-2017 przez Gminę Miejską Kraków w partnerstwie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej kosztował 3 mln zł, przy czym 80% tej kwoty pochodziło z dotacji unijnych.
W „Atlasie” przedstawiono najistotniejsze dane wynikające ze zgromadzonych w ramach projektu MONIT-AIR informacji przestrzennych:
- mapę pokrycia i szorstkości terenu
- mapę zieleni i warunków przewietrzania Krakowa
- mapę roślinności rzeczywistej
- mapę waloryzacji przyrodniczej
- mapę średnich warunków anemologicznych
- mapa przeciętnych warunków dyspersji zanieczyszczeń
Dane te zdobyto dzięki m.in. urządzeniu sodar, które wysyłając sygnał akustyczny w atmosferę pozwalało zbierać dane związane z przemieszczaniem się wiatru – jego kierunkiem, prędkością na różnych poziomach atmosfery. Pozwoliło to określić, jak kształtują się warunki wentylacyjne na terenie Krakowa, oraz jak rozprzestrzeniają się zanieczyszczenia.
źródło: materiały prasowe