Wysokie ceny energii sprawiają, że właściciele gospodarstw domowych starają się na różne sposoby zmniejszać comiesięczne wydatki. Obecnie najlepszym sposobem na ograniczenie kosztów prądu czy gazu jest inwestycja w nowoczesne technologie ogrzewania i chłodzenia domu. Nie tylko przynoszą one potencjalne oszczędności na wysokim poziomie, ale też przyczyniają się do podniesienia komfortu domowników i są wyjątkowo przystępne w obsłudze. Wiele innowacyjnych rozwiązań pozwala na utrzymanie optymalnych warunków w pomieszczeniach bez praktycznie żadnych strat energetycznych.
Innowacyjne ogrzewanie podłogowe
Obecnie projekty domów zakładają instalację nowoczesnego ogrzewania, które znacząco odbiega od tradycyjnych grzejników ściennych. To drugie rozwiązanie staje się nie tylko mało estetyczne, ale też niezbyt praktyczne. Inwestorzy najczęściej decyduje się na ogrzewanie podłogowe. System ten jest niewidoczny, dzięki czemu gwarantuje bardzo dużą swobodę przy aranżacji wnętrz oraz zapewnia więcej miejsca w pomieszczeniach. Brak dużych grzejników eliminuje ryzyko potencjalnych wypadków, co ma szczególne znaczenie w przypadku domów zamieszkiwanych przez dzieci. Ogrzewanie podłogowe niweluje też problemy z osiadaniem kurzu na kaloryferach i potrzebą czyszczenia trudno dostępnych zakamarków. Rozwiązanie to jest korzystne również dla astmatyków i alergików, a ponadto zapewnia wysoki komfort cieplny poprzez równomierne ogrzewanie całych pomieszczeń.
Efektywne chłodzenie płaszczyznowe
Projekt domu może zakładać także wdrożenie rozwiązań, które dobrze uzupełniają ogrzewanie podłogowe. Do takich technologii należą systemy współpracuję z pompą ciepła, powalające na chłodzenie budynku bez konieczności instalowania klimatyzatora. Współpraca z niskotemperaturowymi źródłami ciepła jest sposobem na uzyskanie pojedynczego, wspólnego układu grzania i chłodzenia. Wszystko działa w ramach tej samej instalacji, która służy do ogrzewania zimą oraz do zmniejszania temperatury w okresie letnim. System chłodzenia płaszczyznowego może być ręcznie aktywowany z poziomu centrali sterującej. W przypadku zastosowania czujnika zewnętrznej temperatury, tryb chłodzenia uruchamia się w sposób automatyczny – zależnie od panujących na zewnątrz warunków. Projekty domów jednorodzinnych z nowoczesnymi instalacjami oferuje firma New-House, która świadczy też kompleksowe doradztwo.
Czujniki i termostaty
Innowacyjnie zaprojektowane czujniki i termostaty są wygodne w obsłudze, a także podnoszą bezpieczeństwo domu. Ich zadaniem jest pomiar nie tylko temperatury pomieszczeń, ale też poziomu wilgotności. W przypadku wyników wskazujących na przekroczenie dopuszczalnej granicy, system samodzielnie modyfikuje parametry chłodzenia. Takie rozwiązanie niweluje ryzyko zjawiska wykraplania się wody na powierzchni podłogi. Umiejętna kontrola temperatury w domu sprzyja też oszczędności energii na potrzeby chłodzenia i ogrzewania, np. poprzez obniżenie parametrów w nocy czy rzadziej używanych pomieszczeniach. Odpowiednio zaprojektowany system umożliwia sterowanie wieloma instalacjami, w tym też rekuperacją, ogrzewaniem podłogowym, tradycyjnymi grzejnikami czy konfiguracją mieszaną.
Bezstratna wymiana powietrza
Obecnie dużym powodzeniem cieszą się gotowe projekty domów, w których zastosowanie znajdują innowacyjne systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Brak wymiany powietrza w budynku obniża komfort domowników i prowadzi do różnych problemów zdrowotnych, a także negatywnie wpływa na stan samego domu i jego elementów konstrukcyjnych. Nieodpowiednia cyrkulacja podnosi ryzyko kondensacji pary wodnej, co w konsekwencji grozi rozwojem pleśni i grzybów. Wentylacja mechaniczna umożliwia wymianę powietrza w sposób ciągły, co odbywa się pomiędzy pomieszczeniami a środowiskiem zewnętrznym. System taki odzyskuje ciepło z ogrzanego powietrza wewnątrz, aby wykorzystać je do ogrzewania powietrza doprowadzanego z zewnątrz. Z reguły gotowe projekty domów z kosztorysem pod klucz uwzględniają wydatki związane z wdrożeniem takich instalacji.
źródło: materiał prasowy sponsorowany