Volkswagen będzie musiał zapłacić 15 miliardów dolarów za fałszowanie pomiarów emisji spalin

Volkswagen będzie musiał zapłacić 15 miliardów dolarów za fałszowanie pomiarów emisji spalin
Flickr / @ Benedict Benedict / CC BY 2.0

Niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen będzie musiał zapłacić 15 miliardów dolarów za fałszowanie pomiarów emisji spalin w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie, którzy kupili feralne auta, otrzymają odpowiednie rekompensaty.

Volkswagen instalował w swoich autach z silnikami diesla oprogramowanie fałszujące wyniki pomiarów zanieczyszczeń. W rzeczywistości ilość spalin emitowanych przez te auta nawet 40-krotnie przekraczała dopuszczalne normy. Przeciwko koncernowi wystąpili do sądu prawnicy reprezentujący klientów oraz rząd USA. Na całym świecie Volkswagen sprzedał 11 milionów samochodów z oprogramowaniem fałszującym wyniki pomiarów zanieczyszczeń.

Volkswagen zgodził się przeznaczyć 10,3 mld dolarów na odkupienie aut od właścicieli po cenach sprzed wybuchu skandalu, oraz 5 mld dolarów na rekompensaty dla klientów. Odszkodowania otrzymają nie tylko obecni, ale również pierwotni nabywcy samochodów produkowanych przez Volkswagena. Ugoda obejmie 475 tysięcy volkswagenów i audi z silnikiem diesla sprzedanych na amerykańskim rynku. Kierowcy będą też mieli możliwość modyfikacji aut, tak żeby spełniały normy ochrony środowiska.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top