Technologie Cisco pomagają zwalczać kłusowników polujących na słonie

Technologie Cisco pomagają zwalczać kłusowników polujących na słonie
@ Cisco

Od czasu, gdy w lutym 2017 roku w Parku Narodowym Kefue w Zambii wdrożono technologie Cisco, nie odnotowano tam przypadków kłusownictwa słoni. Wcześniej do nielegalnych polowań dochodziło średnio co cztery, pięć dni.

Projekt Cisco pozwala zrealizować cele zrównoważonego rozwoju ustalone przez Organizację Narodów Zjednoczonych, które mają przyczynić się m.in. do ograniczenia degradacji środowiska.

Jak wynika z danych organizacji Save The Elephants, w latach 2002 – 2011 populacja słoni leśnych spadła aż o 62%. Aby zapobiec temu negatywnemu zjawisku, Cisco wraz z WWF monitoruje w czasie rzeczywistym okolice jeziora Itezhi-Tezhi w zambijskim Parku Narodowym Kafue. To miejsce jest popularnym wodopojem, przy którym zatrzymują się zwierzęta.

Kłusownicy często przebierają się za rybaków, aby na nie zapolować. Zwalczający ten proceder strażnicy parku wykorzystują kamery termowizyjne umiejscowione na specjalnych wysięgnikach, dzięki czemu mogą obserwować teren całego jeziora. Obraz jest przekazywany do nowo powstałego centrum zarządzania, dzięki czemu można zatrzymać kłusowników, gdy tylko zbliżą się do zwierząt.

Technologie sieciowe Cisco oraz kamery termowizyjne FLIR pomagają ich zidentyfikować, nawet jeżeli ukrywają się w wodzie lub otaczających jezioro zaroślach. Jest to o wiele bardziej efektywne niż patrole wyposażone w latarki.

Nie jest to pierwsza inicjatywa Cisco mająca na celu ochronę zagrożonych gatunków. Wraz z Dimension Data firma zapewnia m.in. kamery termowizyjne, analitykę CCTV oraz sieć Wi-Fi, co pozwala zapobiegać kłusownictwu nosorożców w Parku Narodowym Kruger. W latach 2015 – 2018 partnerstwo to przyczyniło się do ograniczenia nielegalnych polowań w Republice Południowej Afryki o 96%.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top