Dzięki polskiemu urządzeniu Ecolife można łatwo zmierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza

Dzięki polskiemu urządzeniu Ecolife można łatwo zmierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza
@ Ecolife

Tylko w Polsce zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do ponad 45 tys. przedwczesnych zgonów. Problem narasta w sezonie grzewczym. Powietrze w zamkniętych pomieszczeniach może być nawet od 2 do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz.

Dzięki urządzeniu polskiej firmy można łatwo zmierzyć poziom zanieczyszczeń przy wykorzystaniu niskokosztowych czujników pyłu. Tym samym niemal każdy będzie mógł sobie pozwolić na domową stację, zwłaszcza że oczyszczacze można wypożyczać. Jednocześnie powietrze można oczyścić niemal w 100%.

EcoLife to system, który umożliwia pomiar zanieczyszczenia powietrza wewnątrz budynków oraz na zewnątrz budynków, a także analizę zebranych danych i zarekomendowanie użytkownikom działań, co zrobić, żeby poprawić lokalną jakość powietrza. Lokalną – czyli mówimy o powietrzu w zamkniętych pomieszczeniach, tak aby oddychać powietrzem, które nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

tłumaczy Adam Pastuszka z firmy Eco Life

System Eco Life umożliwia pomiar smogu (PM 10 i PM 25) i gazów organicznych wewnątrz pomieszczeń, a wyniki można porównać z zanieczyszczeniem na zewnątrz. System sam analizuje dane zgromadzone przez stacje wewnętrzną i zewnętrzne i rekomenduje, co należy zrobić, aby poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu. Jednocześnie w rozwiązaniu wykorzystuje się niskokosztowe czujniki. W ten sposób na domową stację może sobie pozwolić niemal każdy.

Wprowadziliśmy też unikatową usługę, dostępną tylko u nas, czyli możliwość wypożyczania oczyszczaczy. Współpracujemy z firmą Sharp, której oczyszczacze wypożyczamy na 3 do 12 miesięcy. Daje to możliwość obniżenia bariery wejścia w technologię oczyszczania. Jeśli ktoś nie potrzebuje, lub nie chce kupić oczyszczacza na własność, może za bardzo przystępne pieniądze mieć możliwość polepszenia jakości powietrza którym oddycha.

podkreśla Adam Pastuszka

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które pozwalają badać jakość powietrza. W Glasgow np. uruchomiono program „Sensing the City”, który ma usprawnić proces monitorowania zanieczyszczenia powietrza, a czujniki mobilne uzupełniają tradycyjne stacje.

Z kolei dzięki współpracy firm Google i Aclima ma powstać sieć czujników działających w ramach internetu rzeczy. Problemem jest jednak nie tylko skala zanieczyszczenia powietrza na otwartej przestrzeni, ale i wewnątrz budynków, w mieszkaniach czy miejscu pracy.

Wewnątrz pomieszczeń jesteśmy w stanie już w tym momencie oczyścić to powietrze, którym oddychamy ze skutecznością 99%. Zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz jest problemem systemowym i ten problem systemowy narastał przez ostatnie 40-50 lat, więc to jest trochę tak jak z odchudzaniem się – jeżeli ktoś nabierał masy przez lat 5-10, to trudno jest rozwiązać ten problem w krótkim czasie. Podobnie jest ze smogiem.

wskazuje ekspert

Z danych WHO wynika, że z powodu niskiej jakości powietrza umiera przedwcześnie tylko w Polsce ok. 45 tys, a w całej Europie nawet 500 tys. osób,. Według badań WHO powietrze w zamkniętych pomieszczeniach może być nawet 5-krotnie bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz.

W okresach jesienno-zimowych i wczesnej wiosny, spędzamy więcej niż 50% czasu w zamkniętych pomieszczeniach – w mieszkaniu, w pracy. Właśnie tam możemy poprawić jakość powietrza.

przekonuje Adam Pastuszka

Według Research and Markets globalny rynek systemów kontroli zanieczyszczenia do 2025 roku będzie wart 98 mld dol.

źródło: newseria.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top