Technologia Sense czyli samowznoszące się gondole wiatraków metodą na cięcie kosztów

Technologia Sense - wlaczoszczedzanie.pl
@ sense

Samowznoszące się gondole wiatraków mogą zmniejszyć koszt energii z tego OZE o około 9% dla systemów off-shore na pełnym morzu i o 4% dla wiatraków budowanych na płytkich wodach przybrzeżnych. Technologia Sense ma doczekać się komercyjnego zastosowania już w 2021.

Sense Offshore rozwija technologię, która pozwoli wyeliminować konieczność stosowania wielkich dźwigów przy stawianiu wiatraków. Firma opracowała gondolę wiatraka, która zintegrowana wraz z turbiną i rotorem samodzielnie wznosi się na wieżę.

Gotowy i przetestowany na lądzie zestaw gondoli transportowany jest na miejsce instalacji specjalnym statkiem. Następnie, gondola samodzielnie wjeżdża na górę wieży. Proces ten jest odwracalny, co znacznie ułatwia serwisowanie wiatraka.

Badania wykazały, że wykorzystanie systemu Sense może pozwolić zmniejszyć wydatki inwestycyjne. Przy inwestycji wynoszącej ok.5 miliardów euro technologia Sense pozwoli zaoszczędzić nawet 125 milionów euro. Taka inwestycja odpowiada projektowi o mocy 1,2 GW na wodach o głębokości powyżej 70 metrów.

Dodatkowo dzięki Sens, możliwe będzie zmniejszenie wydatków operacyjnych o 28,5 miliona euro rocznie. Dla analogicznej inwestycji na wodach płytszych o wartości 84 milionów, oszczędności sięgać mają 10 milionów euro.

zobacz: senseoffshore.co.uk

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top