Samolot Solar Impulse nad Statuą Wolności

Flickr / @ Charles Barilleaux / CC BY 2.0
Solar Impulse 2 / Flickr / @ Charles Barilleaux / CC BY 2.0

Napędzany energią słoneczną samolot Solar Impulse 2 przeleciał w sobotę nad Statuą Wolności w Nowym Jorku. Lot z Pensylwanii do Nowego Jorku był ostatnim, w USA, etapem rozpoczętej ponad rok temu podróży maszyny dookoła świata.

Z Nowego Jorku solarny samolot uda się przez Atlantyk do Europy i na Bliski Wschód, by zakończyć historyczny lot dookoła świata w Abu Zabi, skąd wyleciał 9 marca 2015 roku.

Lot maszyny Solar Impulse 2 to promowanie technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Trasę samolotu podzielono na kilkanaście etapów. Planowane przystanki są  przeznaczone na odpoczynek pilotów, przegląd samolotu i kampanię na rzecz czystej energii.

Zbudowany w Szwajcarii  słoneczny samolot jest wyposażony w ponad 17 tys. ogniw. Energia z ogniw fotowoltaicznych jest magazynowana w akumulatorach litowo-jonowych, które zasilają cztery silniki elektryczne. Solar Impulse 2, zbudowany z włókien węglowych, waży 2,3 tony. Lekka waga sprawia, że jest bardzo narażony na kaprysy pogody i prądy powietrza.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top