Rozpoczęła się instalacja WindFloat Atlantic. Pierwszej pływającej farmy wiatrowej w Europie kontynentalnej

Rozpoczęła się instalacja WindFloat Atlantic. Pierwszej  pływającej farmy wiatrowej w Europie kontynentalnej
@ WindFloat Atlantic

Pierwsza jednostka projektu WindFloat Atlantic czyli największa do tej pory morska turbina wiatrowa zainstalowana na pływającej platformie, wyruszyła do miejsca docelowego przy portugalskim wybrzeżu Viana do Castelo, gdzie odbędzie się oddanie do eksploatacji pływającej farmy wiatrowej.

Realizacja tego projektu przyczyni się do przyspieszenia komercyjnego wdrożenia innowacyjnej technologii WindFloat, która umożliwia wykorzystanie bogatych zasobów wiatrowych na dotychczas niedostępnych obszarach wód średnio-głębokich i głębokich.

Projekt WindFloat Atlantic to również istotny krok milowy w rozwoju branży, gdyż dzięki niemu powstanie pierwsza półzanurzalna pływająca farma wiatrowa na świecie. Technologia WindFloat umożliwia instalację farm wiatrowych na głębokich wodach morskich, co pozwoli uwolnić zasoby energii z ogromnych obszarów, przyczyniając się tym samym do rozwiązania istotnych wyzwań społecznych, takich jak transformacja w kierunku czystej energii, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i zapobieganie zmianom klimatu. Jednocześnie projekt stwarza nowe miejsca pracy, zwiększa wzrost gospodarczy oraz otwiera możliwości dla zrównoważonych inwestycji.

Pierwsza platforma WindFloat Atlantic z zamontowaną turbiną wiatrową wyruszyła z portu w Ferrol w kierunku lokalizacji docelowej ok. 20 km od wybrzeża Viana do Castelo w Portugalii. Po dotarciu na miejsce, trzy struktury pływające, każda o wysokości 30 m, umocowana w odległości 50 m od pozostałych, zostaną zainstalowane tworząc pierwszą pływającą morską farmę wiatrową w Europie kontynentalnej.

Konstrukcja, która wypłynęła z portu w Ferrol, składa się z pływającej platformy i największej turbiny wiatrowej zainstalowanej do tej pory na powierzchni o tych parametrach. W ciągu najbliższych miesięcy dołączą do niej dwie kolejne platformy, tworząc farmę wiatrową o łącznej mocy zainstalowanej 25 MW, będąca w stanie wyprodukować energię elektryczną w ilości pokrywającej roczne zapotrzebowanie 60 000 użytkowników.

Zastosowanie najnowocześniejszej technologii pozwoliło na ograniczenie do minimum wpływu projektu na środowisko naturalne, otwierając jednocześnie dostęp do niewykorzystanych zasobów wiatrowych, które występują na głębokich wodach morskich. Technologia ta posiada szereg zalet, które zwiększają jej dostępność i efektywność, włączając łatwość montażu w suchym doku oraz transport bez użycia specjalistycznych jednostek holowniczych, a także fakt, że zainstalowanie nie wymaga przeprowadzenia trudnych operacji na morzu, koniecznych w przypadku tradycyjnie montowanych na stałe do podłoża farm wiatrowych.

WindFloat Atlantic powstał w oparciu o sukces prototypu WindFloat1, który był eksploatowany w latach 2011–2016. Ten pierwowzór o mocy 2MW działał w ekstremalnych warunkach atmosferycznych: przy falach do wysokości 17 m i wiatrach przekraczających 110 km/h, skutecznie wytwarzając energię elektryczną bez przerw przez pięć lat.

Projekt prowadzi konsorcjum Windplus, w skład którego wchodzą: EDP Renewables (54,4%), Engie (25%), Repsol (19,4%) oraz Principle Power Inc. (1,2%).

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top