Prof. Michał Bogdziewicz został laureatem nagrody Tansley Medal

Prof. Michał Bogdziewicz został laureatem nagrody Tansley Medal
Pixabay / @ Nature_Design

Prof. Michał Bogdziewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymał Tansley Medal, jedną z najważniejszych nagród na świecie dla biologów zajmujących się roślinami – poinformowało Narodowe Centrum Nauki. Jest on pierwszym Polakiem wyróżnionym tą nagrodą.

Tansley Medal dla wybitnych naukowców na początku kariery to jedno z najważniejszych wyróżnień na świecie dla biologów zajmujących się roślinami. W czwartek New Phytologist Trust przyznał tę nagrodę prof. UAM, dr. hab. Michałowi Bogdziewiczowi. Równorzędną nagrodę otrzymała w tym roku także Anna Trugman z University of California, Santa Barbara.

Prof. Michał Bogdziewicz z Instytutu Biologii Środowiska UAM zajmuje się ekologią lasów i biologią lat nasiennych. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji pokazujących złożoność procesów związanych z występowaniem lat nasiennych. Jego najnowsza praca – o tym jak epidemia ASF zmienia trajektorie odnowy Puszczy Białowieskiej – ukazała się 2 marca na łamach Proceedings of the Royal Society B. Biolog kierował lub kieruje sześcioma grantami Narodowego Centrum Nauki. Jest też członkiem Akademii Młodych Uczonych PAN.

W 2015 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach” na najlepszy artykuł popularnonaukowy. W 2017 roku został laureatem stypendium naukowego Miasta Poznania. W 2021 roku był zdobywcą Nagrody Naukowej Miasta Poznania.

Procedura wyboru laureata medalu Tansley’a jest dwuetapowa. W pierwszym etapie jury ocenia dorobek kandydatów, w drugim bierze pod uwagę nadesłane przez nich eseje.

źródło: naukawpolsce.pl

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top