Producenci kostek i płyt betonowych coraz częściej oferują produkty, które pozwalają na tworzenie powierzchni bioaktywnych

Producenci kostek i płyt betonowych coraz częściej oferują produkty, które pozwalają na tworzenie powierzchni bioaktywnych
@ materiały prasowe

Kostki i płyty betonowe dawno już opanowały deptaki, place i parkingi w większości miast, miasteczek i wokół prywatnych posesji. Przede wszystkim dlatego, że są one trwałe, praktyczne i są łatwe w utrzymaniu czystości. Mogą być jednak także przyjazne dla środowiska i ekologiczne.

Producenci prefabrykatów betonowych oferują produkty, które pozwalają na tworzenie powierzchni bioaktywnych. Efekt ten uzyskano, nadając płytom czy kostkom odpowiedni design. W części prefabrykatów powycinano fabrycznie otwory tworzące ażurowe wzory, natomiast w innych na krawędziach zastosowano dystanse wyznaczające szerokość przestrzeni, w której można utworzyć powierzchnię bioaktywną.

W jednym i drugim przypadku, aby powierzchnia zyskała miano bioaktywnej „puste” przestrzenie muszą być wypełnione ziemią (w której sieje się trawę) lub grysem. W ten sposób woda deszczowa może swobodnie wsiąkać w warstwy znajdujące się poniżej nawierzchni, co zapobiega przeciążeniom instalacji odprowadzających wodę deszczową, podtopieniu budynków w czasie ulewnych opadów i pozwala zatrzymać wilgoć w glebie.

Odpowiednie gospodarowanie wodą opadową jest istotne nie tylko dla roślin, ale również dla mieszkańców, gdyż dzięki temu otaczające człowieka przestrzenie nie staną się „betonową pustynią”. Tego rodzaju nawierzchnie to również sposób na „zielone” strefy.

Rozwiązania proekologiczne są obecnie postrzegane jako najlepszy sposób aranżacji zarówno przestrzeni publicznych, jak i komercyjnych oraz przydomowych.

Zielone parkingi w mieście i przy domu

Nawierzchnie zbudowane z ażurowych płyt betonowych najczęściej można spotkać na wielkopowierzchniowych parkingach zlokalizowanych w sąsiedztwie centrów handlowych lub biurowych, w strefie śródmiejskiej lub na osiedlowych parkingach domów wielorodzinnych i prywatnych posesjach.

Rozwiązaniami dedykowanymi do takich zastosowań są na przykład płyty Polbruk Meba i Polbruk Greengo. Meba jest uniwersalnym rozwiązaniem, gdyż posiada dwie grubości 8 i 10 cm. Płyta o grubości 10 cm może być stosowana w miejscach przeznaczonych dla ruchu cięższych pojazdów, na przykład samochodów ciężarowych czy ciężkich maszyn budowlanych. W przypadku parkingu przy centrum handlowym, na który zazwyczaj wjeżdżają pojazdy do 3,5 tony, wystarczająca jest grubość 8 cm. Meba charakteryzuje się klasycznym designem i dlatego jest chętnie stosowana nie tylko w przestrzeniach publicznych, ale również w przydomowych. Jest ona dostępna w trzech kolorach – szarym, grafitowym i czerwonym oraz wymiarze 40×60 cm. Posiada geometryczną formę z otworami w kształcie kwadratu.

Nieco bardziej nowoczesny charakter ma płyta Polbruk Greengo. Podobnie jak Meba ma geometryczny kształt, ale nieco inny format, ma wymiar 40×40 cm i jest dostępna w dwóch odcieniach – szarym i grafitowym. Greengo zwraca uwagę okrągłymi otworami, które są połączone prostymi lub lekko falującymi liniami. Nadaje jej to ciekawy i bardzo nowoczesny wygląd.

Bioaktywne i prestiżowe

Projektantom przestrzeni publicznych i komercyjnych oraz właścicielom posesji, którzy poszukują bardziej oryginalnych ażurowych rozwiązań, doskonale sprawdzających się również w reprezentacyjnych lokalizacjach, polecana jest płyta Polbruk Extrano. Zaskakuje ona swoim niesztampowym i bardzo nowoczesnym designem. Extrano to kwadrat o wymiarach 50×50 cm. Płyta posiada regularne otwory przypinające wyglądem pasy na futrze tygrysa lub kubistyczne kłosy zboża. Zastosowana na większych założeniach przestrzennych, takich jak place czy podjazdy, może kojarzyć się z pokładem futurystycznego statku kosmicznego. Jest utrzymana w odcieniach szarości, kolorach: nerino, grafitowym i szarym. Doskonale pasuje do modernistycznych budynków. Atutem Extrano jest również jej grubość wynosząca 7 cm, co pozwala na układanie z niej nawierzchni przeznaczonych do ruchu pieszego i kołowego do 3,5 tony. Wspaniale komponuje się ona również z innymi prefabrykatami betonowymi takimi jak: obrzeże Treo, czy L-ka Tigela.

Bioaktywną nawierzchnię można zbudować również z klasycznej w kształcie i ascetycznej w wyglądzie kostki Polbruk Ekol. Jej minimalistyczny charakter stanowi doskonałe tło dla nowoczesnej architektury. W odróżnieniu od pozostałych płyt ekologicznych, przestrzeń bioaktywna nie została tu wytyczona w graniach ażurowych otworów, a pomiędzy poszczególnym prefabrykatami. Stworzenie tej przestrzeni umożliwiają specjalne wypustki umieszczone na bokach kostek. Ekol występuje w dwóch klasycznych kolorach: szarym i grafitowym oraz posiada grubość 8 cm, stąd może być stosowany na parkingach. Jest też świetnym wykończeniem chodników.

Bioaktywne nawierzchnie z prefabrykatów betonowych to rozwiązania bardziej przyjazne dla środowiska, funkcjonalne i estetyczne, które znajdują zastosowanie praktycznie w każdej przestrzeni.

źródło: materiały prasowe

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top