Pomysł młodej polki Perowskity czyli krok do rewolucji energetycznej na światową skalę

Źródło: Saule Technologies
Źródło: Saule Technologies

Ładowarka do telefonów to pierwszy praktyczny produkt zaprezentowany przez firmę Saule Technologies, który oparty jest na bazie perowskitów. Technologię opracowała polska badaczka Olga Malinkiewicz.

Spółka SAULE Technologies, której głównym celem jest opracowanie i komercjalizacja przemysłowej metody produkcji super cienkich, elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów, niespełna rok temu była na początku swej działalności. Miesiące intensywnej pracy zaowocowały pierwszymi małymi sukcesami. 3 marca, podczas International Conference on Perovskite Thin Film Photovoltaics (ABXPV) w Barcelonie, SAULE Technologies zaprezentowała pierwszy, działający prototyp modułu na bazie perowskitów, zasilający urządzenia typu smartfon.

To pierwszy przykład implementacji technologii perowskitowej w elektronice użytkowej. W kolejnych etapach prac będą powstawały coraz większe i wydajniejsze powierzchnie nadruku, umożliwiające wytwarzanie nawet wielkoformatowych ogniw fotowoltaicznych. Ich zastosowaniem są zainteresowane różne branże i sektory przemysłu na całym świecie, a także największe światowe marki.

Materiał można będzie nakładać na niemal każdą powierzchnię tworząc w ten sposób ogniwa słoneczne, które będą czerpać energię. Wydrukowany moduł będzie można zastosować na dużych powierzchniach np. przyklejać do szyb ogromnych biurowców. Pozyskana w ten sposób energia mogłaby zostać wykorzystana do zasilania budynków. Kluczem do takiego zastosowania będzie opracowanie szybkiej i taniej produkcji modułów. Opracowany prototyp ładowarki daje pewność, że jest to możliwe.

więcej i firmie i perowskitach: SAULE Technologies