Polska spółka Play Holding pracuje nad projektem lekkiego i wytrzymałego samochodu elektrycznego wykonanego z kompozytów. Masa własna pojazdu e-VAN wyniesie ok. 600 kg, co przełoży się na większą wydajność i oszczędności w porównaniu do konwencjonalnych konstrukcji.
e-VAN to pojazd elektryczny wykonany z materiałów kompozytowych. Czas ładowania samochodu ma nie przekroczyć w zależności od typu ładowarki od 30-60 minut. Auto będzie osiągać maksymalną prędkość 60–80 km/h. Przestrzeń ładunkowa pomieści dwie europalety o wadze do 1000 kg. Zasięg pojazdu wyniesie od 100 do 300 km na jednym ładowaniu baterii. Koszt przejechania 100 km takim samochodem ma wynieść ok. 4 zł.
Firma ma już za sobą stworzenie prototypu nadwozia e-VAN-a. Karoseria ma być gotowa w drugim kwartale tego roku. Następnie pomysłodawcy chcą ruszyć z produkcją testową, która objęłaby 20–30 samochodów na zlecenie Poczty Polskiej.
Kompozytowy e-VAN będzie tworzony przede wszystkim dla branży transportowej. Według twórców sprawdzi się m.in. podczas dostaw paczek i korespondencji. Jednak pomysłodawcy już teraz widzą kolejne zastosowanie dla swojego projektu. W przyszłości twórcy planują stworzyć z podobnych materiałów także m.in autonomiczną taksówkę.
Według danych Międzynarodowej Agencji Energii opublikowanych w raporcie „Global EV Outlook 2017” pod koniec 2016 roku na świecie jeździło ponad dwa mln samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym. W 2016 roku łączna sprzedaż aut elektrycznych wyniosła 751 tys. sztuk w skali globalnej.
źródło: newseria.pl