Polska metoda produkcji grafenu unikalna w skali światowej została opatentowana

Polska metoda produkcji grafenu unikalna w skali światowej została opatentowana
@ Advanced Graphen Products

Wysoko wytrzymały grafen opracowany przez naukowców z Politechniki Łódzkiej może niebawem znaleźć się w konstrukcjach wyczynowych rowerów, czujnikach gazu czy w rozwiązaniach do odsalania wody morskiej. Łódzka metoda wytwarzania grafenu uzyskała amerykański patent, jest także prawnie chroniona w UE.

Polska metoda produkcji grafenu jest unikalna w skali światowej podkreśla Maciej Gałązka, prezes spółki Advanced Graphene Products, która współpracuje z naukowcami z Politechniki Łódzkiej. Jednym z założycieli firmy jest prof. Piotr Kula, uważany za ojca grafenu HSMG.

Odkrycie HSMG (High Strength Metallurgical Graphene) jest przełomowe, ponieważ polskim naukowcom udało się uzyskać grafen bardzo wysokiej jakości. Można go produkować na potrzeby półprzemysłowe, w płatach o wielkości 1 mkw. Gdy uda się wyprodukować minimum 15-20 mkw dziennie, wówczas będzie można mówić o skali przemysłowej. Opracowanie tej metody zajęło trzy lata. Została ona objęta ochroną patentową.

Żadnemu innemu krajowi, pracującemu nad wytwarzaniem grafenu w skali makro, pozwalającej na zastosowanie tego materiału w przemyśle, nie udało się tak bardzo zbliżyć do wartości grafenu teoretycznego, za który w 2010 roku Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow otrzymali Nagrodę Nobla.

Grafen jest 100 razy mocniejszy od stali, 300 razy wytrzymalszy na rozciąganie niż stal, 200 razy szybciej przewodzący prąd niż krzem, 10 razy lepiej przewodzący ciepło niż miedź czy srebro, oraz 1 mln razy cieńszy niż kartka papieru.

Grafen może znaleźć wykorzystanie np. w motoryzacji do budowy części, elementów wyposażenia i karoserii, ponieważ jest lekki, elastyczny i wytrzymały. Pozwala również na wytwarzanie znacznie bardziej trwałych ekranów dotykowych w smartfonach, procesorów, baterii i tranzystorów. Grafen jest uznawany za idealny materiał dla rozwoju nano i mikroelektroniki.

źródło: materiały prasowe, Advanced Graphene Products

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top