Pióra pingwinów i sierść niedźwiedzi inspiracją dla tworzenia nowych, lepiej izolujących materiałów

Pióra pingwinów i sierść niedźwiedzi inspiracją dla tworzenia nowych, lepiej izolujących materiałów
Pixabay / @ Papafox

Pióra pingwinów czy sierść niedźwiedzi polarnych to materiały biodegradowalne, lekkie, mające świetne właściwości izolacyjne. Dla laureatki grantu ERC, prof. Urszuli Stachewicz są one inspiracją dla tworzenia nowych materiałów, które pozwolą skuteczniej chronić elektronikę czy budynki przed utratą energii.

Pingwiny żyją na Antarktydzie, a niedźwiedzie polarne – w Arktyce. Mają więc szanse spotkać się ze sobą tylko w zoo. Mimo to gatunki te coś ze sobą łączy – sporą część swojego życia spędzają na śniegu, a w dodatku są świetnymi pływakami – mogą nurkować w lodowatej wodzie. Co sprawia, że nie marzną?

Zespół prof. Stachewicz z Centrum Mikroskopii Elektronowej AGH postanowił w nanometrowej skali zbadać, jak zbudowane są pióra pingwinów i sierść niedźwiedzi polarnych. I okazało się, że zwierzęta te wytworzyły w miarę podobne sposoby ochrony przed mrozem.

Zarówno pióro, jak i włos niedźwiedzia polarnego – w których skład wchodzi keratyna – są porowate w środku. Wykształciła się tam podobna geometria, która daje tym strukturom świetne właściwości izolacyjne.

tłumaczy dr hab. Urszula Stachewicz, profesor z AGH

Pióra pingwinów i sierść niedźwiedzi chroni zwierzęta przed utratą ciepła. Prof. Urszula Stachewicz chce – bazując na znajomości budowy tych struktur – opracować nowe materiały izolacyjne. Tłumaczy, że znaczenie ma ukierunkowanie włókien, a także wielkość i struktura porów – maleńkich, niewidocznych gołym okiem otworów.

Próbujemy zrozumieć geometrię i budowę struktur we wnętrzu piór i włosów, a dzięki temu samemu stworzyć materiały polimerowe o podobnych własnościach. Naśladujemy to, czego natura szukała od bardzo dawna.

mówi prof. Stachewicz

Na przeprowadzenie tych badań naukowiec otrzymała prestiżowy Starting Grant przyznawany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC). Dzięki środkom tym będzie mogła przez pięć lat zatrudnić zespół 10 osób, które pomogą jej w pracach badawczych.

Grant dotyczy prac nad nowymi elektroprzędzonymi włóknami polimerowymi. W ramach projektu mają powstać różne warianty membran, które będzie można dopasować czy to do efektywniejszego chłodzenia, czy to ogrzewania, czy do wprowadzenia oszczędności w zużyciu energii. Materiały o takich właściwościach mogłyby się przydać np. do termicznej izolacji budynków, osłony kabli, czy urządzeń, aby nie przedostawało się tamtędy ciepło.

To się też może przydać w produkcji inteligentnych materiałów czy tekstyliów.

dodaje laureata grantu ERC

Prof. Stachewicz ma nadzieję, że uda się jej wytwarzać membrany, które będą odbierać ciepło z urządzeń i pozwolą odzyskiwać potem tę energię.

I tak np. w komputerze dużo energii zużywa wiatrak. A jeśli ciepło z procesora odbierałby polimer, a potem energię z tego materiału dałoby się odzyskać i ponownie wykorzystać – można byłoby osiągnąć spore oszczędności w zużyciu energii.

uważa prof. Stachewicz

Podaje przykład serwerowni czy superkomputerów, które zużywają ogromną ilość energii na samo chłodzenie urządzeń. Jej zdaniem dzięki wykorzystaniu nowoczesnych materiałów można byłoby ograniczyć takie straty energii.

Włókna polimerowe, nad którymi pracuję, to membrany, które z wyglądu trochę kojarzyć się mogą z chusteczką higieniczną. Ich porowatość jest jednak znacznie większa – sięga 90%. Każde z włókien, na które składa się membrana, ma rozmiary poniżej 1 mikrona (jest ok. sto razy cieńszy niż włos ludzki). Pory w tych membranach są tak małe, że nie widać ich gołym okiem, jednak jest ich tak dużo, że powietrze – świetny izolator – stanowi aż 90% objętości materiału. A to dodatkowo oznacza, że struktura taka jest wyjątkowo lekka.

tłumaczy badaczka

Polimery wytwarzane mają być ze znanych na rynku i dostępnych już biodegradowalnych polimerów. A to oznacza, że rozłożą się w środowisku.

Prof. Stachewicz tłumaczy, że w ramach projektu jej zespół będzie opracowywał nowe elektroprzędzone włókna. Jak powstają takie struktury? Najpierw przygotowuje się lepki roztwór polimeru, przykłada napięcie elektryczne, a strumień polimeru wyciągany jest przez dyszę. Rozpuszczalniki wtedy odparowują, a ze strumienia polimerów powstaje membrana – siatka nieuporządkowanych włókien.

Na razie przebadaliśmy strukturę piór pingwinów i niedźwiedzi, żeby zobaczyć, jak wygląda zoptymalizowana struktura izolująca. A teraz trzeba zacząć gromadzić sprzęt i ludzi, aby opracować membrany, które będą te naturalne struktury naśladować.

podsumowuje prof. Stachewicz

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top