Pionowe farmy przyszłością produkcji rolnej

Według prognoz do 2050 roku na Ziemi będzie żyło 9,6 mld ludzi. Żeby ich wszystkich wykarmić, nie wystarczą pola uprawne. Pomysłem na rozwiązaniem tego problemu są pionowe farmy, które buduje firma FarmedHere.

W farmach pionowych, zamiast dużego pola, rośliny hodowane są w pojemnikach ustawianych w pionie, jeden nad drugim, a każdy z nich wyposażono we własny system oświetlenia oraz nawadniania. Dzięki temu podnoszona jest wydajność produkcji, gdyż z tej samej powierzchni, zebrać można kilkunastokrotnie większe plony. Dodatkowo w hodowli  pomaga w pełni kontrolowane środowisko z światłami LED, więc można zbierać plony przez cały rok.

Zaletą takiego systemu produkcji jest również brak szkodników, dlatego rośliny są znacznie zdrowsze, ponieważ nie trzeba ich opryskiwać pestycydami. Wydajność pionowych farm jest 15-krotnie wyższa od tradycyjnych, a przy tym zużywają aż o 97 % mniej wody.

Kolejna pionowa farma budowana przez firmę FarmedHere powstaje w Louisville i będzie mieć 5574 m kw. powierzchni. Jest ona częścią kompleksu rolnego West Louisville FoodPort stworzonego na powierzchni 9,7 ha, który zajmie się produkcją ziół oraz warzyw.

Jest to kolejny kompleks pionowych farm budowany przez tę firmę, która ma już na swym koncie projekt w Chicago o powierzchni 8361 m kw., będący największą farmą pod dachem, stworzoną na terenie Ameryki Północnej.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top