Nawet 6 milionów Amerykanów mogło pić skażoną wodę

Flickr / @ Cameron Strandberg / CC BY 2.0
Flickr / @ Cameron Strandberg / CC BY 2.0

Nawet 6 milionów Amerykanów mogło pić w 2016 roku skażoną wodę, która przekroczyła normy proponowane przez Agencję Ochrony Środowiska. Badania opublikowane w  „Environmental Science and Technology Letters” wykazały, że woda w stanach Kalifornia i Rhode Island zawierała toksyczne substancje pochodzące z błonotwórczej piany gaśniczej (AFFF). Taka piana jest używana przez strażaków w gaszeniu pożarów.

Jeżeli piana gaśnicza trafi do wody stojącej, może to obniżyć jej pH, utworzyć warstwę na powierzchni i spowodować duszenie się ryb lub innych wodnych organizmów. Chemikalia pochodzące z piany zawierają dużą zawartości fluoru i mogą również powodować m.in. raka, otyłość, wysoki poziom cholesterolu i problemy hormonalne.

Sprawa dotyczy stanów: Alabama, Arizona, Kalifornia, Kolorado, Delaware, Floryda, Georgia, Illinois, Indiana, Massachusetts, Maine, Minnesota, Karolina Północna, New Hampshire, New Jersey, Nowy Jork, Ohio, Pensylwania, Rhode Island, Waszyngton, Wisconsin, Wirginia Zachodnia. W tych stanach podjęto już działania mające na celu poprawę sytuacji, ale naukowcy twierdzą, że takie toksyczne substancje nigdy nie rozłożą się w sposób naturalny w środowisku.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top