Naukowcy z Politechnik Gdańskiej wytwarzają ekologiczne paliwo

Naukowcy z Politechnik Gdańskiej wytwarzają ekologiczne paliwo
Pixabay / @ IADE-Michoko

Na Politechnice Gdańskiej powstała nowa technologia produkcji eteru dimetylowego. To atrakcyjna, ekologiczna alternatywa dla oleju napędowego.

Eter dimetylowy (DME) to bezbarwny gaz, który stosuje się obecnie w różnych gałęziach przemysłu – chemicznym, kosmetycznym, farmaceutycznym. Używa się go także w kuchenkach gazowych, zamiast propanu-butanu.

Jednocześnie, jak wyjaśniają naukowcy z Politechniki Gdańskiej, DME to obiecująca alternatywa dla oleju napędowego, a także LPG i LNG. Przy tym, można go wytwarzać z różnych surowców – gazu ziemnego, węgla oraz biomasy.

Zespół z PG, z kolegami z Politechniki Warszawskiej opisał właśnie nowy sposób otrzymywania DME.

Najpierw, z gazu ziemnego, w reakcji z dwutlenkiem węgla powstaje tzw. gaz syntezowy. Potem gaz ten pod dużym ciśnieniem w nowatorskim układzie i w obecności stworzonego przez zespół katalizatora zamieniany jest w eter.

Zarówno katalizator, który został przez nas poddany modyfikacjom, jak i reaktor naszego demonstratora zostały zgłoszone do ochrony patentowej. Opracowana przez nas metoda zapewnia większą opłacalność ekonomiczną i energetyczną w procesie tworzenia eteru. Dzięki badaniom w demonstratorze, udowodniliśmy ostateczną koncepcję technologii, która nadaje się już do bezpośredniego wdrożenia.

informują naukowcy

Zalet paliwa jest wiele – nie emituje toksycznych, tworzących smog cząstek stałych, łatwo jest go skroplić, przechowywać i transportować. Jako paliwo oparte na węglowodorach, nadal, w czasie spalania emituje jednak dwutlenek węgla, a przy tym dostarcza mniej energii, niż tradycyjne paliwa. Eter już dzisiaj można zastosować w silnikach diesla, po ich niedrogiej modyfikacji.

Projektem o nazwie „Nowa technologia otrzymywania eteru dimetylowego z małych złóż węglowodorów” o wartości ponad 10 mln zł kierował dr inż. Andrzej Rogala z Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej.

Przeprowadzono go w ramach programu POIR 4.1.1, konkurs nr 1 w programie INGA, na zlecenie PGNiG (obecnie grupy Orlen). Teraz, w ramach umowy podpisanej z ORLEN naukowcy z PG, wykorzystując zbudowaną przez siebie instalację, będą pracowali nad produkcją metanolu z odpadowego dwutlenku węgla.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Odnawialne źródła energii – dodatkowe informacje:
bateria ze stałym elektrolitem, biogaz, biomasa, biometan, biopaliwo, biowodór, efektywność energetyczna, energetyka prosumencka, energetyka jądrowa, energetyka rozproszona, energia cieplna oceanu, energia geotermalna, energia prądów morskich pływów i falowania, energia słoneczna, energia wiatru, energia wodna, fuzja termojądrowa, klastry energii, kogeneracja, kryzys energetyczny, magazyny energii, offshore, perowskit, prosument, prosument lokatorski, prosument zbiorowy, REPowerEU, Small Modular Reactor (SMR), spółdzielnie energetyczne (wspólnoty energetyczne), system net-billingu, transformacja energetyczna, wodór, ubóstwo energetyczne, zielona energia, zrównoważona energetyka

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top