Naukowcy z Politechnik Gdańskiej wytwarzają ekologiczne paliwo

Naukowcy z Politechnik Gdańskiej wytwarzają ekologiczne paliwo
Pixabay / @ IADE-Michoko

Na Politechnice Gdańskiej powstała nowa technologia produkcji eteru dimetylowego. To atrakcyjna, ekologiczna alternatywa dla oleju napędowego.

Eter dimetylowy (DME) to bezbarwny gaz, który stosuje się obecnie w różnych gałęziach przemysłu – chemicznym, kosmetycznym, farmaceutycznym. Używa się go także w kuchenkach gazowych, zamiast propanu-butanu.

Jednocześnie, jak wyjaśniają naukowcy z Politechniki Gdańskiej, DME to obiecująca alternatywa dla oleju napędowego, a także LPG i LNG. Przy tym, można go wytwarzać z różnych surowców – gazu ziemnego, węgla oraz biomasy.

Zespół z PG, z kolegami z Politechniki Warszawskiej opisał właśnie nowy sposób otrzymywania DME.

Najpierw, z gazu ziemnego, w reakcji z dwutlenkiem węgla powstaje tzw. gaz syntezowy. Potem gaz ten pod dużym ciśnieniem w nowatorskim układzie i w obecności stworzonego przez zespół katalizatora zamieniany jest w eter.

Zarówno katalizator, który został przez nas poddany modyfikacjom, jak i reaktor naszego demonstratora zostały zgłoszone do ochrony patentowej. Opracowana przez nas metoda zapewnia większą opłacalność ekonomiczną i energetyczną w procesie tworzenia eteru. Dzięki badaniom w demonstratorze, udowodniliśmy ostateczną koncepcję technologii, która nadaje się już do bezpośredniego wdrożenia.

informują naukowcy

Zalet paliwa jest wiele – nie emituje toksycznych, tworzących smog cząstek stałych, łatwo jest go skroplić, przechowywać i transportować. Jako paliwo oparte na węglowodorach, nadal, w czasie spalania emituje jednak dwutlenek węgla, a przy tym dostarcza mniej energii, niż tradycyjne paliwa. Eter już dzisiaj można zastosować w silnikach diesla, po ich niedrogiej modyfikacji.

Projektem o nazwie „Nowa technologia otrzymywania eteru dimetylowego z małych złóż węglowodorów” o wartości ponad 10 mln zł kierował dr inż. Andrzej Rogala z Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej.

Przeprowadzono go w ramach programu POIR 4.1.1, konkurs nr 1 w programie INGA, na zlecenie PGNiG (obecnie grupy Orlen). Teraz, w ramach umowy podpisanej z ORLEN naukowcy z PG, wykorzystując zbudowaną przez siebie instalację, będą pracowali nad produkcją metanolu z odpadowego dwutlenku węgla.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Odnawialne źródła energii – dodatkowe informacje:
biogaz, biomasa, biometan, biopaliwo, biowodór, efektywność energetyczna, energetyka prosumencka, energetyka jądrowa, energetyka rozproszona, energia cieplna oceanu, energia geotermalna, energia prądów morskich pływów i falowania, energia słoneczna, energia wiatru, energia wodna, fuzja termojądrowa, kryzys energetyczny, magazyny energii, offshore, perowskit, prosument, REPowerEU, Small Modular Reactor (SMR), spółdzielnie energetyczne (wspólnoty energetyczne), system net-billingu, transformacja energetyczna, wodór, ubóstwo energetyczne, zielona energia, zrównoważona energetyka

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top