Naukowcy z Politechnik Gdańskiej wytwarzają ekologiczne paliwo

Naukowcy z Politechnik Gdańskiej wytwarzają ekologiczne paliwo
Pixabay / @ IADE-Michoko

Na Politechnice Gdańskiej powstała nowa technologia produkcji eteru dimetylowego. To atrakcyjna, ekologiczna alternatywa dla oleju napędowego.

Eter dimetylowy (DME) to bezbarwny gaz, który stosuje się obecnie w różnych gałęziach przemysłu – chemicznym, kosmetycznym, farmaceutycznym. Używa się go także w kuchenkach gazowych, zamiast propanu-butanu.

Jednocześnie, jak wyjaśniają naukowcy z Politechniki Gdańskiej, DME to obiecująca alternatywa dla oleju napędowego, a także LPG i LNG. Przy tym, można go wytwarzać z różnych surowców – gazu ziemnego, węgla oraz biomasy.

Zespół z PG, z kolegami z Politechniki Warszawskiej opisał właśnie nowy sposób otrzymywania DME.

Najpierw, z gazu ziemnego, w reakcji z dwutlenkiem węgla powstaje tzw. gaz syntezowy. Potem gaz ten pod dużym ciśnieniem w nowatorskim układzie i w obecności stworzonego przez zespół katalizatora zamieniany jest w eter.

Zarówno katalizator, który został przez nas poddany modyfikacjom, jak i reaktor naszego demonstratora zostały zgłoszone do ochrony patentowej. Opracowana przez nas metoda zapewnia większą opłacalność ekonomiczną i energetyczną w procesie tworzenia eteru. Dzięki badaniom w demonstratorze, udowodniliśmy ostateczną koncepcję technologii, która nadaje się już do bezpośredniego wdrożenia.

informują naukowcy

Zalet paliwa jest wiele – nie emituje toksycznych, tworzących smog cząstek stałych, łatwo jest go skroplić, przechowywać i transportować. Jako paliwo oparte na węglowodorach, nadal, w czasie spalania emituje jednak dwutlenek węgla, a przy tym dostarcza mniej energii, niż tradycyjne paliwa. Eter już dzisiaj można zastosować w silnikach diesla, po ich niedrogiej modyfikacji.

Projektem o nazwie „Nowa technologia otrzymywania eteru dimetylowego z małych złóż węglowodorów” o wartości ponad 10 mln zł kierował dr inż. Andrzej Rogala z Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej.

Przeprowadzono go w ramach programu POIR 4.1.1, konkurs nr 1 w programie INGA, na zlecenie PGNiG (obecnie grupy Orlen). Teraz, w ramach umowy podpisanej z ORLEN naukowcy z PG, wykorzystując zbudowaną przez siebie instalację, będą pracowali nad produkcją metanolu z odpadowego dwutlenku węgla.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

🤝Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

📩 Zapisz się na newsletter i otrzymuj ekowiadomości prosto na swoją skrzynkę!
Subskrypcja daje Ci także dostęp do specjalnego działu na portalu 🌐, gdzie znajdziesz darmowe materiały do pobrania: 📘 poradniki, 📋 przewodniki, 📂 praktyczne zestawienia, ✏️ wzory, 📄 karty pracy, ✅ checklisty i ściągi. Wszystko, czego potrzebujesz, aby skutecznie wprowadzać ekologiczne zmiany w swoim życiu 🌱.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc…..

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres:
✉️ informacje@wlaczoszczedzanie.pl

🔍Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top