Naukowcy z PG i UMK poszukują sposobu na tani zielony wodór

Naukowcy z PG i UMK poszukują sposobu na tani zielony wodór
Pixabay / @ akitada31

Dwoje naukowców z Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie opracowywać innowacyjny sposób syntezy stabilnych katalizatorów na bazie azotków w celu produkcji „zielonego wodoru”.

Biuro prasowe Politechniki Gdańskiej (PG) podało w poniedziałek, że dr inż. Mariusz Szkoda z wydziału chemicznego Politechniki Gdańskiej oraz dr hab. Anna Ilnicka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu będą wspólnie pracować nad innowacyjnym sposobem syntezy stabilnych katalizatorów na bazie azotków do efektywniej produkcji „zielonego wodoru”.

Jak podaje PG, jedną z najlepszych metod uzyskiwania wodoru jest elektrochemiczne rozszczepienie wody, czyli tzw. elektroliza. Metoda ta wymaga wykorzystania stabilnego katalizatora. Obecnie rolę tę najczęściej pełnią platyna bądź tlenki irydu czy rutenu, które nie dość, że są drogie, to również coraz ciężej dostępne.

W naszym projekcie będziemy poszukiwać alternatywnych katalizatorów, które będą w stanie konkurować z platyną w kwestii wydzielania wodoru czy też tlenu. Stawiamy na azotki metali, których właściwości są bardzo obiecujące dla procesu elektrolizy, a jednocześnie są znacznie tańsze. Niestety nie są one do końca stabilne, dlatego też będziemy próbować tworzyć hybrydę azotków metali z grafenem domieszkowanym azotem.

przekazał dr inż. Mariusz Szkoda

Jak przekonuje dr inż. Szkoda, to połączenie zapewni nie tylko większą stabilność w procesie elektrolizy, ale także zwiększy przewodnictwo i efektywność wydzielania wodoru i tlenu.

Specjalista podkreśla, że projekt jest również wyjątkowy ze względu na „bi-funkcjonalność otrzymanych katalizatorów”.

Proces elektrolizy wody może przebiegać na dwa sposoby. Używając platyny obserwujemy reakcję ewolucji wodoru (HER), który następnie pobieramy. Z kolei w przypadku użycia tlenków irydu czy rutenu mamy do czynienia z reakcją ewolucji tlenu (OER). Wydzielany jest wtedy tlen, a na katodzie otrzymujemy czysty wodór. Chcemy, by nasz katalizator łączył w sobie obie możliwości, a więc wykazywał aktywność zarówno w reakcji HER, jak i OER.

tłumaczy dr inż. Szkoda

Zamiennik, który zaproponować chcą naukowcy PG i UMK będzie więc nie tylko tańszy, ale również bardziej uniwersalny w zastosowaniu.

Projekt powstaje w partnerstwie dwóch uczelni – Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechniki Gdańskiej. Liderem jest zespół naukowców z UMK pod kierownictwem dr hab. Anny Ilnickiej. PG reprezentuje zespół prowadzony przez dr. inż. Mariusza Szkodę. Kwota projektu wynosi 1 927 234 zł. Część stanowi dofinansowanie dla PG w kwocie 493 490 zł.

źródło: naukawpolsce.pl

Powiązane artykuły:

🤝Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

📩 Zapisz się na newsletter i otrzymuj ekowiadomości prosto na swoją skrzynkę!
Subskrypcja daje Ci także dostęp do specjalnego działu na portalu 🌐, gdzie znajdziesz darmowe materiały do pobrania: 📘 poradniki, 📋 przewodniki, 📂 praktyczne zestawienia, ✏️ wzory, 📄 karty pracy, ✅ checklisty i ściągi. Wszystko, czego potrzebujesz, aby skutecznie wprowadzać ekologiczne zmiany w swoim życiu 🌱.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc…..

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres:
✉️ informacje@wlaczoszczedzanie.pl

🔍Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top