Naukowcy z MIT stworzyli oddychające koszulki dla sportowców w których umieścili żyjące komórki reagujące na temperaturę i wilgotność ciała trenującego.
Komórki pełnią funkcję miniaturowych czujników, które reagują na wilgoć lub ciepło. Zależnie od warunków kurczą się lub rozszerzają, podnosząc lub zamykają specjalne klapy umieszczone w koszulce. Otwarte klapy sprawiają, że ciało szybciej schnie i się schładza.
Naukowcy informują, że wykorzystane w koszulkach komórki nie potrzebują dodatkowych pomocy do działania. Są przy tym bezpieczne, a bezpośredni kontakt z komórkami nie niesie za sobą żadnego ryzyka.
Wen Wang autorka artykułu na temat nowego zastosowania komórek, wyjaśnia że komórki niektórych mikroorganizmów reagują na otoczenie – zwłaszcza na wilgotność. Takie komórki są tak mocne, że mogą wygiąć podłoże, na którym się znajdują
Naukowcy wydrukowali dwa pasma bakterii E. coli na kawałkach lateksu. Komórki zaczynały się kurczyć, gdy materiał położono na rozgrzanej powierzchni. Po kontakcie z parą wodną zaczynały z kolei rozszerzać swoją powierzchnię i rozciągać materiał.
Zespół eksperymentował z zastosowaniami komórek. Wszył w koszulce system klap, które otwierają się i zamykają, by zapewnić komfort biegaczom. Komórki bakterii nie dotykają bezpośrednio skóry – reagują na zmiany w wilgotności powietrza tuż nad nią. Wang porównuje uczucie z obcowania z nową koszulką do noszenia klimatyzatora na plecach.
Naukowcy opracowali również prototyp butów do biegania z żywymi komórkami.
źródło: materiały prasowe